Návrh na začlenění Cikánů do společnosti...?

28. května 2013 v 17:20 | Martin Hessler |  SVĚT KOLEM NÁS
Ke krátké úvaze na uvedené téma mne přimělo obdržení následujícího e-mailu:
---------------------------------------------------------------------------------------
Konečně pořádný návrh.

Od roku 1950 byly nainvestovány, k začlenění romských
spoluobčanů do většinové společnosti, miliardy korun.
Bez viditelného efektu!
Romové jsou přestěhováváni do průmyslových oblastí, na sever
naší země a to je špatné!

Řešení této situace ale existuje.

Nabídnout Romům bydlení v Praze.
Praha je totiž to jediné vhodné místo k dokončení toho, co se
nedaří, více jak 62 let.
Praha může přispět ke konečnému vyřešení romské otázky.
Pokud má být romský spoluobčan úspěšně začleněn do majoritní
společnosti, tak jedině v místě, kde je nejnižší
nezaměstnanost(2-4%) a v místě s nejvyšší průměrnou mzdou (25-
32 000 KČ). Kde mu může být Romům nabídnuta dobře placená
práce, možnost vzdělání a adekvátního bydlení.

A TO VŠE MŮŽE NABÍDNOUT JEDINĚ PRAHA.

Přestaňme romské spoluobčany urážet směšnými sociálními
dávkami a umožněme jim řádně pracovat a vzdělávat se.

DEJTE ROMŮM PRÁCI, aby obzvláště mladí romští spoluobčané,
tolik dychtící po práci, získali pracovní návyky.
Jedině tak jim můžeme pomoci. Praha je také region s dostatkem
vzdělávacích a kulturních možností, středních a vysokých škol,
kde není problém, ani se studiem při zaměstnání.
V Praze žijí a pracují významní odborníci,na problematiku
národnostních menšin, jako například: Michal Kocáb, Džamila
Stehlíková a další odborníci nebo vládní zmocněnci, kteří jsou
placeni za řešení v začleňování romských spoluobčanů do
většinové společnosti.

Kde jinde by mohli být Romům vytvořeny potřebné podmínky k
začlenění do naší společnosti, než právě v Praze?
Jen v Praze by pod dohledem senátorů, poslanců a celé vlády,
kteří by se mohli Romům stát příkladem skromnosti a
pracovitosti a kde by byla Romům zaručena i bezpečnost před
útoky rasistů. V Praze žije i většina romských aktivistů
(Veselý, Holomek, Giňa). Zajisté by rádi pomohli při
začleňování Romů do majoritní společnosti. Nabídli jim
pomocnou ruku, dočasné ubytování a spousty užitečných rad.


Názor občana České republiky.
------------------------------------------------------------------------------------------
No nevím. Jsem také občan české republiky (už od 1. ledna 1993, předtím občan ČSFR, a ještě předtím občan Československé socialistické republiky - a to jsem se v životě nestěhoval dál než do jiné čtvrti Mrkající ) Ale takovouhle zhůvěřilost bych nepodepsal. Samozřejmě vím, jak o obyvatelích hlavního města často smýšlějí mimopražští: "Zasr... Pražáci, válejí si šunky, berou velký prachy za nic a my tu na ně dřeme!", ovšem zhusta jen do okamžiku, než se plni odhodlání přivalí do matičky měst za vidinou snadného a bezpracného živobytí (nepřipomínají vám tím někoho)? Optimismus jim zpravidla vydrží jen pár týdnů. Pak nastoupí krutá deziluze, a následně buď smíření s realitou a přizpůsobení se, nebo útěk zpátky domů s výmluvou, že "mezi těma zasr... Pražákama se nedá žít."

Nemusím, doufám, zdůrazňovat, že v rozporu s přáním autora jsem text dále nerozesílal...
-------------------------------------------------------------------------------------------
Začněme těmi cikánskými aktivisty - tak s těmi je to bohužel pravda. Většinou se ochomejtají v blízkosti politického koryta, tedy v Praze. Ovšem... Jak je možné, že většinová část lidí čerstvě přicházejících z regionů - Jihočechů, Severočechů i Moraváků, je nepříjemně překvapena zjištěním, že v Práglu se prachy neválejí po chodníku, jak jim doma v hospodě říkali, a že tady na ně dokonce ani nečeká otevřená náruč zaměstnavatelů, předhánějících se v nabídkách míst se čtyřhodinovou pracovní dobou za 80.000,- Kč měsíčně? Že se tu musí začínat od píky, tvrdě makat a smířit se s tím, že v Praze nelze socialisticky pracovat a kapitalisticky žít? Že se tu třípokojový byt nedá najmout za 3.500,-, jako u nich na maloměstě? A že kdo se ulejvá, ojebává, chodí pozdě do práce, utíká ze směny dřív, okrádá zaměstnavatele nebo v pracovní době chlastá, je okamžitě vyhozen, neboť i tady už na slušně placené místo čeká několik dalších?
Ano, v Praze je ve srovnání s regiony opravdu relativně nejnižší nezaměstnanost. Ale také nejvyšší životní náklady a největší nároky na jedince - co se týče pracovního nasazení, vzdělání, časové flexibility i loajality. A to je to, co Cikáni nemohou nikdy ani pochopit, natož zvládnout.
Fakt, že Cikáni byli zčásti vytlačeni z Prahy do menších měst a na venkov, není ani tak dílo prostých obyvatel Prahy nebo důsledek faktu, že by jim v regionech kynuly příznivější životní podmínky. Postaraly se o to realitní a developerské společnosti, které nejprve najaly, případně odkoupily od městských správ za babku zplundrované a neudržované sídlištní paneláky v nechvalně známých oblastech jako je Chánov nebo Litvínov-Janov. To proto, aby měly kam nastěhovat Cikány z chudších pražských čtvrtí, jež hodlaly přeměnit na prestižní lokality. Jejich zástupci jednoduše skoupili obrovskými dluhy na nájmu i poplatcích zatížené byty dlouhodobě nepracujících cikánských rodin v Karlíně, Libni i jinde, společnosti za ně zaplatily dluhy městu a následně je vystěhovaly "k příbuzným" do nově vytvářených ghett v regionech. Ať si tam s nimi poradí, kdo chce, hlavně že zmizí z pražských obvodů, kde se vzápětí na místech uvolněných demolicí starých, vlhkých činžáků začala stavět hypermoderní bussines centra a přepychové obytné komplexy pro velmi movité klienty (byty nabízené v těchto oblastech často začínají cenově někde na 6 milionech za jednotku).
Že by podobný plán mohl fungovat bez souhlasu a aktivní spoluúčasti pražského magistrátu, tomu snad může věřit jen pitomec. A je to také magistrát, kdo nyní prostřednictvím vyhlášek, nařízení, opatření ke "zklidnění" (čti: zablokování a omezení) dopravy a šikany městské policie vytváří tlak na zbývající (necikánské) původní obyvatele, aby vypadli kam chtějí, ale pokud možno hned a co nejdál... Pan milionář s manželkou, milenkou a dětičkami přece nebude bydlet v sousedství staré Novákové, jejíž rodina žije v Libni už pět generací! Pryč s ní, s babou, kdo se má na ni koukat. Zrušíme jí samoobsluhu (nějakou tou vyhláškou o maximální plošné výměře prodejen), vyženeme doktora (ordinaci má v obecním baráku, tak zvýšíme nájem na čtyřnásobek a on ještě rád vypadne), zakážeme venčit Alíka v parku (co na tom, že se tam venčili psi vždycky, když ji tam bude několikrát týdně pokutovat obecní dráb... tedy pardon, městský strážník, pořádně se jí to znechutí), a protože ji syn občas vozí do nemocnice na kontroly autem, zapícháme všude okolo značky Zákaz vjezdu a Pěší zóna - lidem se nakuká, že je to kvůli zlepšení životních podmínek, babizna se pořádně projde a jako bonus městapáci vyberou destitisíce na pokutách. Zbývá ještě odklonit a zrušit nějaké ty autobusové a tramvajové spoje, hlavně brzy ráno, kdy jezdí sociálové na rachotu do Kolbenky. Aby si nemysleli, že Praha je tu pro ně! Co s nimi, beztak jen překážejí turistům, manažerům a byznysmanům, ze kterých nám tečou prachy...
Jedno má Praha s regiony společné. Cikáni vždycky přijdou k něčemu zadarmiko, jen proto, že jsou Cikáni. A ostatní? Ti, kteří pracují, platí složenky, nekradou a nervou se na nože v ulicích? Ti budou na tom biti.

Martin Hessler
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 legolas legolas | Web | 28. září 2016 v 0:45 | Reagovat

rychlá pujcka online zlín ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama