Hazard je špatný... že áááno?

29. ledna 2013 v 10:26 | Martin Hessler |  SVĚT KOLEM NÁS
Následující příběh je skutečný, odehrál se loňského roku na Praze 8.

Jeho ústřední postavou je majitelka činžovního domu, paní ve věku asi 65 let, původní profesí dámská krejčová.
V přízemí obyčejného čtyřpatrového libeňského činžáku se nacházejí nebytové prostory, v nichž je už několik let umístěna herna. Někdy koncem léta paní domácí obdržela petici, podepsanou většinou nájemníků v domě. V textu se psalo, že obyvatelé požadují ukončení provozu herny v prostorách domu, neboť je otevřena celou noc, nalévá se tam alkohol, scházejí se v ní pochybné existence a vůbec, hazardní hry jsou nemorální, zavrženíhodné a nabalují na sebe všemožnou neřest krádežemi počínaje a manželskými rozvraty konče. To ví přece každé malé dítě. A že by v domě raději viděli něco prospěšnějšího široké veřejnosti. Text petice obsahoval také nepřímou, leč srozumitelnou výhrůžku, že v případě nedosažení dohody s majitelkou existuje možnost obrátit se na úřady.
Iniciátorkou celé akce byla (přestože se k tomu odmítla veřejně hlásit) paní ze druhého poschodí, jinak vdova a dlouholetá členka Evangelické církve českobratrské.
Paní majitelka si dopis přečetla a prohlásila, že chápe argumenty svých nájemníků. Nicméně, jelikož není žádná diktátorka, ráda by svolala schůzi obyvatel a celou záležitost s nimi projednala.
Nájemníkům, shromážděným v nedaleké kavárně, pak sdělila, že ona osobně žádný vztah k hazardním hrám nemá. Že je jí veskrze jedno, jestli v přízemí bude herna, kadeřnictví nebo obchod s kojeneckými potřebami. Nicméně, že provozovatelé herny (kteří jsou, sluší se říci, rovněž jejími nájemníky) platí za pronájem provozních prostor téměř 80.000,- Kč měsíčně. Což je částka, která jí jako majitelce umožňuje udržovat dům ve slušném technickém stavu a investovat do různých vylepšení, a to při zachování více než rozumné výše nájmů z jednotlivých bytových jednotek. Poté předložila shromážděným obyvatelům předběžnou kalkulaci nájemného, jak by vypadalo po zavření herny a zřízení, kupříkladu, prodejny biopotravin, která ovšem bude platit nájemné řádově pětkrát nižší.
Nájemníci tak ke svému překvapení zjistili, že jejich náklady na bydlení by po vypovězení smlouvy s hernou v následujícím roce vyrostly zhruba o 85%. A po krátké poradě usoudili, že ten hazard zase tak zavrženíhodný není...

Uvedená příhoda je ostatně pro celou problematiku typická. Politici i různá občanská sdružení velmi rádi vedou epistolární křížová tažení proti "hazardu", tvrdíce, že je nutno jej řádně zdanit, co nejvíce omezit a nejlépe zcela zakázat.
Nuže, hazardní hry (tedy hry, u nichž rozhoduje o výhře náhoda či předem neznámá věc, jak praví úřední definice) zrušit ani zakázat nelze. O tom se přesvědčily úřady mnoha zemí, kde se o podobný radikální krok příslušná místa pokusila. Hazardní hry totiž ve všech případech jaksi odmítly jako mávnutím kouzelného proutku zmizet ze světa. Pouze se přestěhovaly do šedé, eventuálně černé zóny, a státní správa tak přišla nejen o jakoukoli možnost kontroly a dohledu nad nimi, ale i o příjmy z této činnosti plynoucí. Roli státu coby dohledového a inkasního orgánu ihned rády převzaly zločinecké organizace, které nemají zapotřebí hrát si na moralisty. A že by si mafiáni lámali hlavu s dodržováním nějakých pravidel, o tom se snad nebudeme bavit...

Co se týče řečí o zdanění hazardních her: Tyhle žvásty představují typickou mediální úlitbu masám debilů. Hazard, respektive zisky z něj plynoucí, je zdaněný až hanba. Skutečný problém spočívá v tom, že prakticky jen velmi malé procento z těchto peněz plyne obcím. Orgány místní samosprávy za dané situace nejsou nakloněny byznysu, ze kterého nemají téměř žádné zisky. Peníze získané zdaněním heren a kasin mizí v bezedném chřtánu státní pokladny.
Určitou část si však přece jen zastrkují do kapes obecní a městské úřady. A nebudeme si tu namlouvat, že by jim takto získané peníze smrděly. Jen by jich mohlo být jaksi víc, že? Pokud přijdou obce i o ně, bude třeba vzniklou díru v příjmové bilanci něčím zalepit. Čím? Přibude placených parkovišť, mýtných bran, zvýší se poplatky za komunální služby, obecní lamprcajti budou tlačeni k vyššímu výběru pokut za cokoliv... Až dosud tak přispívají na úhradu obecních zlodějen dobrovolně pouze ti, kdo přispívat chtějí: provozovatelé heren a ti, kdo si přijdu zahrát. Zdaří-li se jejich vypuzení agilními úředníky, budeme muset místo nich povinně přispívat všichni.

Jistě, dá se namítnout, že hazardní hry vyvolávají v mnoha případech psychickou závislost. Je tomu tak ostatně od nepaměti. V historii i lidové slovesnosti existuje bezpočet příběhů o tom, jak někdo prohrál celý majetek v kartách. Užití tohoto argumentu v boji s hazardem úzce souvisí s všeobecnou společenskou snahou chránit občana před jím samým a přenášet odpovědnost na stát či jeho instituce, popřípadě na jinou osobu. Alkoholik tak rázem nemůže za to, že moc pije, může za to hostinský, který mu nalévá a stát, který to dovolil! Narkoman je ubohá oběť společnosti, a ne nepoučitelný idiot, který si nedal říci a musel zkoušet fetovat. A někteří politici nám dokonce zkoušejí nabulíkovat, že když bude pivo dražší než limonáda, teenageři je zavrhnou a vrátí se k citronádě. Nemáte pocit, že jste někomu za voly?

Každý svého štěstí strůjcem. Ostatně zdaleka ne každý, kdo hraje či sází, je rovnou závislý gambler. Ruku na srdce, kolik lidí ve vašem okolí sází Sportku nebo tipuje výsledky fotbalových utkání? Považujete je za závislé trosky? Ne. Je to přece vaše babička nebo soused, šikovný řemeslník a slušný otec rodiny! To, jestli sázení či hraní sklouzne od zábavy k závislosti, je věcí každého jednotlivce. A každý jednotlivě je za to také zodpovědný.


Co tedy lze očekávat, jestliže bude hazard postaven mimo zákon jako nemorální a nebezpečný? Moralisté mají jasno: Ráj na zemi. Ale jaká bude realita?

+ Herny a kasina zmizí z ulic, aby se záhy objevily tam, kde na ně pokud možno nedosáhne ruka zákona. Typickou zájmovou skupinou v této věci budou zřejmě vietnamští přistěhovalci. Podnikatelé z jejich řad už nyní agilně pronikají do oblasti herního průmyslu, a s vyřazením "bílé" konkurence zřejmě převezmou jeho drtivou většinu. Jejich zisky se zmnohonásobí jednak absencí daní a odvodů, jednak nedodržováním poměrně striktních pravidel pro provozování her a sázek, nastavených současnou legislativou.

+ Pouliční sebranka bude dál chodit utrácet nakradené peníze do heren, pouze tak nebude činit veřejně a pro policejní orgány bude obtížněji podchytitelná.

+ Státní správa i obecní samospráva přijdou o svůj finanční podíl na ziscích z provozování heren, přičemž uvedený objem peněz bude třeba operativně vyždímat z daňových poplatníků jiným způsobem.

+ Dramaticky stoupne počet tajných hráčských doupat. Milovníci hazardu se začnou scházet po bytech, garážích, soukromých klubech a na jiných místech, kam nemá přístup ani policie, ani kontroloři Ministerstva financí.

+ Zvýší se objem násilné trestné činnosti. Na rozdíl od legálních provozovatelů, mafiáni nebudou řešit pokusy o podvádění při hře prostřednictvím policie. Provinilce jednoduše zmrzačí nebo zavraždí pro výstrahu ostatním.

+ Policejní prezidium zřídí nový Odbor pro boj se sázkami a hazardem, zaměstnávající smečku operativců a vyšetřovatelů, s minimální úspěšností pátrající, kde se hraje na černo poker nebo black jack, a představující další finanční zátěž pro státní rozpočet.

Netvrdím, že hazardní hry jsou ve skutečnosti společensky prospěšné a měly by se všemožně podporovat. To jistě ne. Ale problém je v tom, že existují. Provázejí lidskou společnost od úsvitu věků a představa jejich vymýcení je stejně utopická, jako představa vymýcení nakažlivých nemocí.
Prostě tu vždycky byly, jsou a budou. A jestliže se zamyslíme nad souvislostmi, příčinami a důsledky, musíme nutně dojít k závěru, že bude mnohem prospěšnější stanovit pro ně pevná pravidla, udržet nad nimi alespoň jakousi kontrolu a třeba z nich mít i užitek, než bezduše brojit, vydávat zákazy, likvidovat - a ve finále plakat nad výdělkem...Martin Hessler
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 veu veu | 10. května 2013 v 19:42 | Reagovat

:-)  vzdy byl, je a hlavne vzdy bude... naprosto souhlasim...

2 Bartalmission Bartalmission | E-mail | 11. července 2014 v 15:17 | Reagovat

Také naprosto souhlasím. Článek přesně postihuje současnou situaci kolem heren v jednotlivých pražských obvodech.

3 Ahoriwad Ahoriwad | E-mail | 15. května 2017 v 19:39 | Reagovat

domperidone 10mg how many to take <a href=http://penria35.tumblr.com>can i get domperidone without a prescription-penria35.tumblr.com</a> what is the medicine domperidone used for Tospalfo

4 Agosetabim Agosetabim | E-mail | 26. května 2017 v 13:45 | Reagovat

over the counter dicyclomine <a href=http://tenze24.tumblr.com/#70245>tenze24-domperidone</a> gastroparesis and feeding tube

5 Asobubezoe Asobubezoe | E-mail | 5. června 2017 v 16:30 | Reagovat

ec apparatus corporation milford ma <a href=http://tenze24.tumblr.com/#54577>domperidone-tenze24.tumblr</a> what are the side effects of protonix

6 Abenwasuk Abenwasuk | E-mail | 7. června 2017 v 20:18 | Reagovat

hyoscine hydrobromide brand name <a href=http://tenze24.tumblr.com/#32334>domperidone buy</a> box isotermici per trasporto alimenti

7 Aashimazeo Aashimazeo | E-mail | 9. června 2017 v 11:53 | Reagovat

generic for ventolin inhaler <a href=http://tenze24.tumblr.com/#44597>tenze24-domperidone</a> list of medicines and their uses pdf

8 Anadasadzuj Anadasadzuj | E-mail | 12. června 2017 v 16:26 | Reagovat

veterinary anesthesia and analgesia <a href=http://tenze24.tumblr.com/#68450>tenze24-domperidone</a> medicine to stop hiccups

9 Agunukebuu Agunukebuu | E-mail | 14. června 2017 v 20:35 | Reagovat

generic name for aleve <a href=http://tenze24.tumblr.com/#88230>tenze24-domperidone</a> low milk supply at night

10 Adebahitsuo Adebahitsuo | E-mail | 19. června 2017 v 10:22 | Reagovat

how to know if you have gastroparesis <a href=http://tenze24.tumblr.com/#34148>tenze24.tumblr.com</a> dangers of high prolactin levels

11 Awaefusuz Awaefusuz | E-mail | 3. července 2017 v 5:25 | Reagovat

taking motilium while pregnant <a href=http://tenze24.tumblr.com/#83443>tenze24.tumblr.com</a> all medicine price list in pakistan

12 Aroponp Aroponp | E-mail | 14. července 2017 v 5:18 | Reagovat

domperidone dosage in dogs <a href=http://wasenshi16.tumblr.com/#95557>domperidone-wasenshi16.tumblr</a> over the counter medicine for ibs

13 Abosapor Abosapor | E-mail | 4. srpna 2017 v 12:38 | Reagovat

what is pms domperidone used for <a href=http://chinakari39.tumblr.com/#69900>domperidone-chinakari39.tumblr</a> things to help morning sickness

14 Apichidzud Apichidzud | E-mail | 6. srpna 2017 v 9:46 | Reagovat

domperidone interactions with alcohol <a href=http://chinakari39.tumblr.com/#15165>chinakari39-domperidone</a> how fast does fenugreek work

15 Anutarig Anutarig | E-mail | 10. srpna 2017 v 2:22 | Reagovat

how much domperidone should i take <a href=http://chinakari39.tumblr.com/#20571>order domperidone online</a> how to reduce hiccups in adults

16 Azabuzub Azabuzub | E-mail | 12. srpna 2017 v 19:42 | Reagovat

domperidone maleate weight gain <a href=http://chinakari39.tumblr.com/#31264>domperidone-chinakari39.tumblr</a> cough medication for pregnancy

17 Asapaton Asapaton | E-mail | 17. srpna 2017 v 23:20 | Reagovat

domperidone motilium suspension dosage <a href=http://chinakari39.tumblr.com/#60582>buy domperidone</a> naproxen for period pain

18 Akopiei Akopiei | E-mail | 20. srpna 2017 v 9:12 | Reagovat

how long can domperidone be taken to increase milk supply <a href=http://chinakari39.tumblr.com/#59637>chinakari39-domperidone</a> prilosec 20 mg capsule

19 Amotsusoy Amotsusoy | E-mail | 3. září 2017 v 3:18 | Reagovat

domperidone for babies with silent reflux <a href=http://chinakari39.tumblr.com/#72611>domperidone online</a> how can you increase breast milk production

20 Akupazuv Akupazuv | E-mail | 5. září 2017 v 17:00 | Reagovat

how often to take domperidone for breastfeeding <a href=http://chinakari39.tumblr.com/#13686>domperidone buy online</a> foods to eat to increase breast milk

21 Rocky Rocky | 23. října 2017 v 12:21 | Reagovat

Milovníci hazardu mají jiný názor. Zahrajte si automaty třeba jen tak pro zábavu, v duchu slavného filmu Rocky-

https://www.rockyautomat.cz/

22 Marek Marek | Web | 14. listopadu 2018 v 17:07 | Reagovat

Narodila jsem se v polovině minulého století a tyhle příběhy jsou mi dobře známé; byly v tomto období poměrně rozšířené. Dnes se věci výrazně změnily a lidé většinou hrají online prostřednictvím svých počítačů a smartphonů. To vše je velmi praktické, ale postrádá tento lidský kontakt ze starých časů. Někdy byl nepohodlný, ale kontaktoval se navzájem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama