Pomáhat a chránit 3. - poděkování

7. února 2011 v 11:16 | Martin Hessler |  O ZBRANÍCH A LIDECH
Bylo, nebylo... Takhle nějak začínají pohádky, jenže popsaný případ má k pohádce dost daleko. Při výkonu povolání jsem si poranil hlavu a musel jsem do nemocnice. Již posádku vozu Záchranné služby jsem upozornil, že mám u sebe legálně drženou palnou zbraň, a že v případě hospitalizace bude nezbytné její předání úřadům. Přímo na oddělení ambulantní chirurgie jsem tedy obdržel telefonní číslo na místně příslušnou služebnu Policie ČR, a přestože mi v lebce hučelo jako v elektrárně, požádal jsem o vyřešení problému.
Dlužno říci, že policista na druhém konci telefonní linky projevil značné pochopení. Promptně vyslal na místo dvoučlennou hlídku, která ode mne (po kontrole příslušných dokladů) protokolárně převzala pistoli, zásobníky i střelivo, a upozornila mne, že vše bude uloženo v kovovém boxu v místnosti stálé služby. Po několika dnech jsem si mohl svůj majetek bez průtahů vyzvednout. Stačilo předložit zbrojní průkaz, průkaz zbraně, a podepsat připravený protokol. Jakoukoli úhradu nákladů spojených s přechodným uložením zbraně a střeliva policisté rezolutně odmítli. V obou případech jsem ocenil jejich vstřícné a naprosto profesionální chování.
Nejsem si zcela jist, zda popsaný postup lze paušálně doporučit všem legálním držitelům zbraní, octnou-li se neočekávaně v situaci, kdy se nacházejí mimo domov a jsou náhle zbaveni možnosti vykonávat nad zbraní fyzickou kontrolu. Ale asi ano. V případě úrazu a následné hospitalizace je to určitě lepší, než aby se válela někde na sesterně v šuplíku.
Osazenstvu dotyčného MOP bych chtěl touto formou veřejně poděkovat za poskytnutou pomoc a vyzdvihnout jejich ochotu i zcela příkladné vystupování.


                                                                                                                    Martin Hessler
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 8. února 2011 v 21:14 | Reagovat

Máš náročnou a nebezpečnou práci. A jsem moc ráda, že při ní potkáváš i rozumné a vstřícné lidi.
A hlavně ti přeju, aby doléčení proběhlo v pohodě a už žádná další zranění...

Držím palce, měj se hezky...:).

2 Bartalmission Bartalmission | E-mail | 19. února 2011 v 22:19 | Reagovat

I já mohu říci, že mám s muži a ženami ve stejnokrojích Policie ČR, se kterými se v běžném denním životě setkávám, ty nejlepší zkušenosti. Imponuje mi jejich profesionalita. Ti běžní policisté ve výkonu pořádkové služby, nebo i chlapi od policejních útvarů rychlého nasazení, v neposlední řadě specialisté z protidrogové centrály a řada jiných specialistů z policejní branže mají službu nelehkou, denně stojí doslova v první linii věčného a nekonečného boje se zločinem. Ne, nemám ve zvyku ohánět se vzletnými frázemi, já takto realitu kolem Policie ČR percipuji a takto to vnitřně cítím, proto si těch policistů a policistek, kteří jsou ve věku mých dětí, velice vážím. A nic na tom nemůže změnit skutečnost, že se najdou i policisté zkažení a prohnilí, kteří i když by správně měli se zločinem bojovat, dávají se na jeho stranu. Mám tím na mysli například ty policisty, kteří spolupracovali s tzv. Berdychovým gangem a dali se do služeb organizovaného zločinu. Ať to byl major Vopava, který měl v popisu práce boj s organizovaným zločinem, ale patrně ze zištných důvodů se přidal do řad Berdychova gangu, nebo další člen tohoto zločinného spolčení dopravní policista Železný, který přes den v bílé čepici, s bílým opaskem a s pistolí v bílém pouzdře na boku dával pokuty neukázněným řidičům a v noci chodil s gangstery loupit a vydírat podnikatele, zapletl se i do únosu dítěte bohatého podnikatele, to byli a jsou zločinci s policejním odznakem.  Co si o nich myslet? Železnému zřejmě plat policejního praporčíka nestačil a chtěl víc. Lze zobecnit a převést na společného jmenovatele, že ani Vopavovi nestačil plat policejního majora a nulu považoval za dost důležité číslo zejména na konci finančních částek. Proto se stal policistou gangsterem. Ten počet nul dokáže lidi dost změnit. Ale jakási špatnost a zkaženost už musí být geneticky v nich. Taková genetická predispozice k lumpárně. Jsem přesvědčen, že Vopava se Železným a spolu s nimi jiní policisté museli být v jádru gaunery již delší dobu před tím než oblékli policejní stejnokroje, připnuli si policejní odznaky a do kapsy si zasunuli kouzelnou kartičku s nápisem Služební průkaz. Špatný člověk zůstane špatným člověkem a ani policejní "placka" na tom nic nezmění.

Co tímto filosofickým  zamyšlením chci říct? Nechci žehrat nad neodhalenými policejními gaunery, kteří museli a musí existovat i bez indicií naznačovaných ve filmu o Kajínkovi. Chci jen poukázat na skutečnost, že ani psychologické testy, kterými uchazeči o službu u policie procházejí, nejsou všemocné. Ty mohou pouze změřit - a to jen velice relativně - určité schopnosti, předpoklady snášet psychickou zátěž a rychle se správně rozhodovat, ale nemohou odhalit a již vůbec ne změřit charakter, nemohou predikovat chování testované osoby v některých situacích. Čili v určitých ohledech jsou tzv. "psychotesty" prostě k ničemu. Rozepisuji se o tom proto, že určitá zájmová skupina z jedné psychologické asociace a lobby se přes své kamarády v parlamentu snažila a snaží prosadit povinné psychotesty pro držitele zbrojních průkazů jenom proto, aby si tzv. "namastila kapsu", ale ti lidé jako odborníci sami vědí, že ty "psychotesty" jsou v tomto ohledu k ničemu. A o to je to zavrženíhodnější, že jde o odborníky, kteří se kvůli vidině finančního zisku zpronevěřují profesní etice. Tedy i je můžeme klidně převést na společného jmenovatele s takovými Vopavy a Železnými. Vždyť jsou to také gauneři.

3 Nemo Nemo | 20. března 2012 v 9:45 | Reagovat

Chtěl bych jen reagovat na komentář Bartalmission:
trochu bych Vás pane  s dovolením poopravil. Bu psát jen o těch špatných, kterých je sice málo, ale také nadělají dost škody.
Gaunerem je policista ten, který již k policii přišel a chová se tak po celou dobu trvání služebního poměru. Je snad asi jasné, že zpočátku se chová víceméně nenápadně, ale s rostoucí praxí, zkušenostmi a karierním poostupem se začíná projevovat.
Na druhé straně se bohužel gaunerem může stát i policista, který ač řadu let slouží poctivě, nakonec pod tlakem denní reality se ve finále tím gaunerem také stane. A proč ? Vzhledem k panujícímu zákonodárnému stavu v naší republice je to "šikana" ze strany civilistů (zločinci, opilci, přestupci, arogantní a a gresivní lidé a pod.) a ze strany nadřízených (zbytečné nařizování neplacených přesčasových hodin, klesající či stagnující plat a to vzhledem k odslouženým letům, mazání medu kolem huby ze strany "vrchnosti", přebujelá a často nadbytečná administrativa ...) Je toho mnoho. A ani stát takovýmto řadovým zaměstnancům, kteří jsou "pěšáci" nijak nepomáhá.

4 Bartalmission Bartalmission | E-mail | 7. února 2016 v 23:39 | Reagovat

[3]:Na Nemovu repliku reaguji s několikaletým časovým odstupem. Chtěl mě "poopravit", přičemž ve svém prvním odstavci se se mnou v podstatě ztotožňuje, ale jakési "upřesnění" vztahující se k mojí myšlence o původní zkaženosti policistů-gaunerů lze vyčíst z jeho druhého odstavce. Nemo zasvěceně vypovídá o tom, že gaunerem se může nějak postupně stát i původně poctivý policista. Neříká už ale jak. Neuvádí podstatu gaunerství, které se vyvine u původně poctivého státního zaměstnance v důsledku špatností systému. To je škoda, že je Nemův diskusní příspěvek nějak myšlenkově neúplný, že nerozvíjí myšlenku o tom, co přesně může být chápáno jako gaunerství u policisty. Jenom nejasně naznačuje něco o frustrovaných policistech ovládnutých asi nějakou deziluzí. To já jsem se vyjádřil jasně: Za gaunery jsem pokládal a pokládám ty policisty, kteří mají se zločinem bojovat, ale oni se postaví na jeho stranu. A někdy se sami stanou mozkem zločineckého gangu. Pochopil bych (ne schvaloval) u nějakého frustrovaného policisty nějaké selhání, třeba v podobě zneužití moci, možná i ve formě policejní brutality, porušení služebních předpisů apod. A takového selhavšího policistu bych za gaunera nepovažoval. Spíš za oběť špatného systému. Ale pokud někteří policisté trestnou činnost sami organizují, stávají se aktéry zločinného spolčení, tak to gauneři jsou. A to horší než obyčejní zločinci. Že takoví policisté existují, to naznačují nejen Kajínkův příběh, nejen populární televizní seriály Expozitura, Atentát a jiné. To někdy "mezi řádky" plyne z mnohých kauz zametených pod koberec, o kterých novináři pouze spekulují. A pravdu se nedozvíme nikdy.

5 sportswriter sportswriter | Web | 8. září 2016 v 16:25 | Reagovat

online pujcky klášterec nad ohří 8-O

6 Bartalmission Bartalmission | E-mail | 6. listopadu 2016 v 12:33 | Reagovat

[5]: To má být nějaký spam, nebo nedovolená reklama? Myslím, že čtenáři tohoto webu si v životě dokážou poradit sami. I kdyby, snad, potřebovali nějakou půjčku. Nebo ten komentář o „on-line půjčkách v Klášterci nad Ohří" má být jakousi „šifrou"?

7 Bartalmission Bartalmission | E-mail | 6. listopadu 2016 v 12:36 | Reagovat

Tam, kde web zaručuje potřebnou anonymitu, což tyto stránky Martina Hesslera v rozumné míře poskytují, by bylo možné popsat i konkrétní kazuistiky policistů, kteří se stali gaunery. Je škoda, že dlouho nikdo na tento web nepřispěl nějakým čtivým a poučným komentářem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama