Bratislava

1. září 2010 v 18:05 | Martin Hessler |  STALO SE... /komentáře/
Bratislava, 30. srpen 2010. Sedm mrtvých, třináct zraněných. V každém případě otřesná tragédie, ať se na tuto událost díváme z jakého úhlu chceme. A nejde o to, zda jsou oběti střelby Cikáni či nikoliv. Vražda je jednou zločin, a vražda dítěte zvlášť.
Zatímco se novináři a televizní zpravodajci předhánějí, kdo uveřejní větší nesmysl, a slovenská veřejnost vede vášnivé diskuse o tom, zda si pondělní událost zaslouží vyhlášení státního smutku čili nic, nám ostatním zbývá zamyšlení nad příčinami a následky. Proč k něčemu takovému vůbec došlo? Může se to opakovat? A jak podobným excesům předcházet?
Řada bombastických pisálků, policistů a politicky činných osob má již jasno: zákazem držení zbraní. Jak jinak, že? Když někoho kousne pes, je přece jediným smysluplným opatřením shromáždit všechny psy a vytrhat jim preventivně zuby!
Dokud se představitelé státního aparátu nedokážou oprostit od podobného, populistického a zkratkovitého jednání, pohromy na způsob té bratislavské se opakovat budou. A nezáleží na tom, kolik omezujících opatření si vymyslí, jak daleko zajdou v praktikách moderní fízlokracie a kolik zbraní odeberou občanům. To všechno je totiž jen trapný pokus zachovat si tvář, zabránit následkům, aniž bychom pochopili a otevřeně popsali příčiny.
Pachatel bratislavského masakru měl dlouhodobě velmi špatné vztahy se svými sousedy. V tomtéž domě jako on bydlela početná rodina, jejíž členové systematicky ignorovali zásady lidského soužití v civilizované společnosti. U jejich řádění musela opakovaně zakročovat policie, včetně zásahové jednotky. Obyvatelé okolních domů a bytů si mnohokrát stěžovali na příslušných úřadech v naivním přesvědčení, že se jich někdo zastane. Výsledek? Nula...! Nic se nestalo, jejich problémy se nikdo nezabýval. Stát, jehož představitele svými hlasy dosadili do funkcí a kterému odváděli daně, nejevil zájem. Konečným důsledkem neřešeného vážného problému byl nekontrolovaný výbuch násilí. U jeho zrodu pak podle všeho nestál rasismus jako takový, nýbrž nesnesitelné sousedské poměry.
V podstatě se zde osvědčila stará známá pravda: Jestliže dostatečně dlouho odkládáme řešení problému, nakonec se vyřeší sám. A on se vyřešil i tady. Ovšem - za jakou cenu? Nikdo z odpovědných činitelů neměl chuť píchnout do vosího hnízda problematiky rasových a národnostních menšin, nikdo z nich nenašel odvahu stát se terčem kritiky pseudohumanistů a multikulturalistů. A ti, jimž povaha jejich veřejných funkcí přímo ukládala se o řešení zasadit, planě teoretizovali a vedli prázdné řeči. Hovořit v tomto případě o selhání systému zavání eufemismem. Výstižnější mi připadá termín systematická sabotáž
Výsledek se dal očekávat. Opomíjený, hlučně, násilnicky a kriminálně se chovajícími sousedy tyranizovaný občan si nakonec pomohl sám. Za situace, kdy byl v podstatě vydán na milost asociální lůze a u státního aparátu se nemohl dovolat adekvátní reakce, jeho nervová soustava dlouhodobý nápor nevydržela. Uchýlil se tedy k metodám a prostředkům, které měl k dispozici. A všichni alespoň trochu prozíraví lidé se něčeho podobného báli předem.

Je vcelku lhostejné, zda se pachatel na svůj skutek předem připravoval (nejspíše ano, vojenskou útočnou pušku s několika plnými zásobníky u sebe nikdo běžně nenosí, zrovna tak jako chrániče sluchu), nebo zda jednal promyšleně a s chladnou hlavou (patrně ne, z taktického hlediska si totiž počínal zcela nesmyslně). V podobných okamžicích není průměrný člověk schopen reálně uvažovat, nezabývá se otázkami trestnosti či případných následků svých činů. Je ovládán výhradně touhou něco udělat. Pokud jste viděli film Volný pád, máte alespoň přibližnou představu, o co tu jde.
V kontextu příčin a následků vlastně nezáleží ani na tom, zda pachatel střílel z legálně či ilegálně držené zbraně. Nebo zda vůbec střílel z nějaké zbraně. Stejně dobře mohl použít plynovou bombu a vyhodit dům do vzduchu, nebo pomocí hořlavin založit požár. Pro vývoj událostí je podstatné pouze a výhradně to, že se cizím zaviněním dostal do situace, kterou nakonec psychicky nezvládl a rozhodl se ji řešit násilím. Dokud si nedokážeme otevřeně říci, že hlavní podíl viny nesou především nepřizpůsobiví obyvatelé domu, a ruku v ruce s nimi ti, kdo měli jejich asociální chováni řešit (a neřešili), nemůžeme se dobrat kýženého výsledku. Jestliže budeme skutečné příčiny událostí zakrývat prázdnými slovy o multikulturalismu a toleranci, vynucenou politickou korektností a poukazováním na nejrůznější zástupné problémy, nelze se nadít ničeho jiného než toho, že podobným výbuchům násilí  bude docházet znovu a znovu - mám strach, že stále častěji. A nedej Bůh, aby se zoufalí a nasraní občané začali organizovat. Pak nejspíš budeme mít na krku občanskou válku.

Závěrem bych chtěl zdůraznit, že článek nemá být pokusem o obhajobu pachatele nebo jeho činu. Bratislavský masakr se však od předešlých případů podobného ražení přece jen čímsi liší: Je prvním a možná jediným svého druhu, u kterého se nám skýtá zřejmá možnost dobrat se příčin a okolností, které střelce ke krvavému řádění přiměly. Musíme ale chtít.

Martin Hessler

Související články: Poslanecké psycho(testy)

DODATEK:
(2. září 2010)

V posledních 24 hodinách začínají slovenská i česká média obracet a zveřejňovat zprávy v tom smyslu, že bratislavská rodina postižená řáděním střelce nebyla ani cikánská, ani konfliktní. Internetové články na uvedené téma byly z velké části smazány a diskuse k nim zablokovány. Zrušen byl i přístup k internetové verzi reportáže o zmíněné rodině, kterou před časem vysílala TV Markíza. Je zřejmé, na čí popud se tak stalo a co je cílem kampaně. Právní řád většiny evropských států sice nepřipouští existenci mediální cenzury, ale popsaná opatření fungují v podstatě stejně: zamezují svobodnému přístupu k nezkresleným informacím.

M. H.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Lord Hnaijak Lord Hnaijak | E-mail | 1. září 2010 v 19:51 | Reagovat

Dobrý den,
skvělý článek,je výborně napsaný-podle pravdy.Jen je mi líto toho člověka,kdo to udělal,protože teď ho asi zavřou na milión let,kvůli tomu aby bylo vidět,co dělají pro občany,aby se mohli cítit v bezpečí.Takovouto variantu obhajoby jako tento článek ten člověk mít určitě nebude,a jestli ano,tak s ní nemá šanci v našem státě s dokonalými zákony uspět.Sice se furt mění,ale jedno zústává:obyčejný nevinný člověk půjde sedět,a ten kdo na to má prachy a známosti,je přece hrdina.Podle mě by něco takového udělal každý.Každý z nás.Představte si mít nějakou veselou famílii vedle sebe.Romové se vždy budou bránit tím,že je diskriminujeme.Nevím teda,co tu ještě dělají,a nezmizí.Ale vždycky jsou chudáčci právě oni,oni nic,nekradou,nehlučí,jsou tolerantní k původním obyvatelům této republiky,a najednou je padouch zasřelí.Proč?Vždyť za nic nemůžou.A protože naše úřady jsou posraní z romské hrozby,kterou představují,tak nic nevidí a neslyší.Pak ten,co tolik let trpěl jejich výtržnosti bude exemplárně potrestán,a ještě jak píšete,šáhnou na zákon o zbraních.Toto je logika která se u nás praktikuje.Moje otázka zní:Jak dlouho ještě?

2 Visgean Skeloru Visgean Skeloru | E-mail | 1. září 2010 v 21:04 | Reagovat

'Pachatele' už asi nikdo do vězení nedá, pokud je mi známo tak si vystřelil mozek z hlavy hned po té střelbě.

3 dinid dinid | E-mail | 2. září 2010 v 0:17 | Reagovat

Smutnou událost v Bratislavě jste popsal pravdivě a přesně... Toho člověka jednajícího v zoufalé a státem neřešené životní situaci je mi opravdu moc líto... Teď se populisticky řeší důsledky a ne příčiny nastalého problému...! Bohužel se asi blíží doba, kdy se budou muset nasraní slušní a zákony dodržující občané začít sdružovat za účelem ochrany svých rodin, svého života, zdraví, majetku... před nepřizpůsobivci všeho ražení... A orgány státní moci se ani náznakem nepokoušejí nazvat skutečné příčiny zásadních narůstajících společenských problémů pravými jmény... V Čechách i na Slovensku je to stejné...! Zákony by měly chránit bezúhonné občany před těmi, kteří na zákonné normy (vědomě, úmyslně a systematicky)kašlou. To vše podle jednoho metru bez rozdílu barvy pleti, rasy, náboženského přesvědčení a pod. Ale v tom případě by oběti střelby dnes zřejmě již dávno seděly v bezpečí kriminálu a pachatel v pohodě doma u kafe...! Zatím vše vypadá, že nastane období šikanování držitelů zbrojních průkazů a majitelů legálně držených zbraní...! Nic lepšího si galérka nemůže přát...!

4 Krysodlak Krysodlak | 14. září 2010 v 8:02 | Reagovat

Obdobně pregnantní zamyšlení obsahuje Karáskův blog (alias sgt. Navážka), článek je též na Střelectví. Je to tam dáno do souvislosti s LPS.

5 M. H. - Admin M. H. - Admin | 15. září 2010 v 8:24 | Reagovat

[4]: Vždyť to musí napadnout každého, kdo má aspoň trochu mozkové hmoty a nebojí se jí použít (což je u řady lidí větší problém)...

6 Krysodlak Krysodlak | 21. září 2010 v 8:07 | Reagovat

Mlžení a oficiální lži versus realita - http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/211969-na-sidlisti-kde-slovak-postrilel-sedm-lidi-se-objevily-oslavne-napisy.html

7 Bartalmission Bartalmission | E-mail | 9. října 2010 v 23:45 | Reagovat

Také jsem veškeré dostupné zprávy k té nešťastné a smutné události podrobně prostudoval a zanalyzoval. A mohu zde říci jediné: Ve věci informování o věci obvyklý scénář. Oni už to snad ani jinak neumí. Na druhou stranu je dobře, že se najdou i slušní lidé, kteří se snaží být v informování o věci nebo při jejím komentování korektní. Ale ti jsou v menšině. Bohužel.

8 Milhaus Milhaus | E-mail | Web | 29. března 2012 v 15:15 | Reagovat

Já chci taky takovej bloooog:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama