Železniční muzeum

7. července 2010 v 20:11 | Martin Hessler |  CO SE JINAM NEVEŠLO
aneb

Pračlověku pro potěchu

Lužná u Rakovníka leží na trati Praha - Chomutov. U téhle nepříliš významné stanice se původně nacházelo lokomotivní depo, které sloužilo k opravám motorových lokomotiv. Vzniklo na místě někdejší výtopny Společnosti buštěhradské dráhy, fungující již od roku 1871. Postupně však ztrácelo na významu a v roce 1996 přestalo definitivně sloužit svému účelu. O pouhý rok později zde, především zásluhou různých nadšenců, začalo vznikat železniční muzeum. České dráhy nejprve nejevily zájem, od roku 1999 ale převzaly celou záležitost do své režie.
Pokud patříte mezi fandy železniční dopravy, určitě se sem vypravte. A pokud ne, vypravte se sem také. Neškodí prohlédnout si zblízka něco, co jinde jen tak nezahlédnete. A na rozdíl od jiných muzejních expozic si tu můžete na vystavená vozidla i sáhnout a vylézt. No, zkuste tohle třeba v Národním technickém muzeu - pěkně vás poženou…

Najdete tu nejen parní krasavice,
Parní kráska 1
Parní kráska 2
ale i jejich mladší kolegyně na naftový pohon,
Dieseláci
elegantní rychlíkové stroje
Mikádo
pracovité nákladní tahouny
Sergej
i skromné dříče.
Aku lokomotiva
Větší část vystavovaných vozidel stojí pod širým nebem, jiná se nacházejí v objektu bývalé výtopny, před níž si kromě jiného můžete prohlédnout kompletní a funkční točnu. K většině exponátů existuje srozumitelný popis.
Srozumitelný popis
Pár obrázků k namlsání:
Brejlovec
Pětikolák
Dovolí vám tu i vlézt do prohlídkové jámy, která původně sloužila při kontrolách a údržbě podvozků. Schválně, kolik z vás už vidělo parní lokomotivu zespodu?
Prohlídková jáma
Lokomotiva přezdívaná "Němka" je tak trochu světoběžnice. Po druhé světové válce se ČSD potýkaly s akutním nedostatkem těžkých nákladních lokomotiv, proto byly ze SSSR dovezeny stroje německé výroby, pocházející z válečné kořisti a uložené v tzv. "zapasu", neboli mobilizační rezervě pro případ válečného konfliktu.
Němka
K železniční dopravě patří i úzkokolejky. Malých úzkorozchodných lokomotiv tu mají hned několik, včetně ukázky různých funkčních vagonků.
Úzkokolejná lokomotiva
i s ukázkami vagonků
Uznejte, že tohle je mašinka jako z pohádky…
Pohádková mašinka
A aby toho nebylo málo, můžete si prohlédnout expozici návěstidel, fotodokumentaci rekonstrukce několika historických vozů, speciální kolejová zařízení,
Speciální zařízení
uhelný výtah, vodní pumpu,
Vodní pumpaa samozřejmě nemůže chybět uhlí. Bez uhlí se to zkrátka kdysi nehýbalo.
Bez uhlí se to kdysi nehýbalo
Když vás prohlídka příliš vyčerpá, zajděte si do restauračního vozu:
Restaurační vůz
U vchodu do areálu mne pobavil stylový květináč - pokud jste to nepoznali, jedná se původně o komín z lokomotivy. 
Stylový květináč

Jen jedna rada na závěr: vezmete-li s sebou potomky, patrně budou nadšení bez ohledu na pohlaví. Ale raději jim na výlet nedávejte sváteční ani zánovní oblečení. Po pečlivém prolezení a prošmejdění několika parních lokomotiv rozhodně nebudou patřit mezi nejčistší…


Martin Hessler
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 praclovek praclovek | E-mail | Web | 8. července 2010 v 17:51 | Reagovat

Tak díky za článek :-) Samozřejmě, že to muzeum znám dobře, jen je škoda, že ho mám momentálně dost "z ruky", takže vypravit se tam s dětmi je v nedohlednu.

2 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 8. července 2010 v 19:54 | Reagovat

Nááádhera!! 1*** !! Mašinky já můžu..:) A poblíž je ještě Kolešovka - taky spousta vláčků..:) A líbilo se mi i v Zubrnicích v železničním muzeu..Tak to jste měli krásný výlet! Tak přeju dostatek času na nějaký další...:).

3 M. H. - Admin M. H. - Admin | 9. července 2010 v 6:42 | Reagovat

[1]: Samozřejmě jsem předpokládal, že ho znáš... Dokonce mě napadlo, jestli v něm nemáš náhodou prsty :-))

4 Bartalmission Bartalmission | E-mail | 20. července 2010 v 21:26 | Reagovat

Tak přiznám se, že tohle je pro mě novum. O tomto železničním museu slyším resp. čtu prvně. Vlaky mě zajímaly jako kluka a jako školák jsem často chodil do Technického musea na Letné kvůli vlakům, které jsem jinak o prázdninách trávených u babičky bydlící naproti nádraží ČSD fascinovaně sledoval v reálu. Náš otec byl sice lékařem, avšak také vášnivým železničním modelářem a sběratelem železničních modelů, takže vztah k vlakům se mnou jde od dětství. Do tohoto musea se určitě vypravím.

5 Maverick Maverick | 16. září 2010 v 22:16 | Reagovat

Byl jsem tam,je to tam opravdu pěkné.Byl jsem překvapený.Lidská píle a um nezná hranic.Jestli můžu doporučit další typ: Vojenské muzeum Lešany(pokud zde již není zmíňka,neprozkoumal jsem celý blog).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama