Když slušní lidé mlčí, zlo zvítězí

30. dubna 2009 v 13:21 | Martin Hessler |  STALO SE... /komentáře/
S neskrývaným zaujetím jsem si přečetl pojednání paní senátorky PaedDr. Aleny Gajdůškové, nazvané Když slušní lidé mlčí, zlo zvítězí. Bohužel mi to nedá, abych se k němu alespoň v krátkosti nevyjádřil.
Nuže, vážená paní senátorko, výstavu zvanou Zastřel si svého politika jsem nenavštívil a ani navštívit nehodlám. A to z vícero důvodů. Za prvé, mám na práci důležitější věci. Za druhé, takovýto druh odreagování mi připadá jako poněkud jednoduchá zábava pro jednoduché lidi. A za třetí, ačkoli střílím často, rád, a troufnu si říci že ne nejhůře (dokonce v rámci tréninku ponejvíce do terčů znázorňujících lidskou postavu), nijak netoužím střílet po konkrétních osobách. Snad je to tím, že jsem kdysi, v časové tísni a v bezprostředním ohrožení života, byl nucen použít zbraň proti člověku. Nestydím se za to, neměl jsem na vybranou, ale v skrytu duše doufám, že to bylo v mém životě poprvé a naposled. Podobná činnost mne zkrátka neláká a neskýtá mi žádné uspokojení.
Na druhou stranu, uspořádání takové veřejné akce nepovažuji za žádné společenské nebezpečí. Dokonce by mohlo v jistém smyslu jít o poněkud svérázný, leč výmluvný anonymní průzkum veřejného mínění. Vy místo toho navrhujete nějakou koláž s dobovými kostýmy nebo zvířaty a rostlinami. Pohoršuje vás, že tvůrci výstavy se obávají návratu k totalitě a projevují averzi vůči komunismu. Sama ovšem projevujete obdobnou averzi vůči nacismu a neonacismu, přičemž zcela srovnatelně nelidská a zvrhlá komunistická ideologie a její propagátoři, působící na tuzemské politické scéně, vám zjevně v žaludku neleží! Nuže, podle zásad zdravého rozumu a plurality názorů, jestliže je v ČR dost místa pro komunisty (rozumějte: jinde než ve vězeňských celách), pak by tu měl být stejný prostor pro ostatní extremní názory. Ať totiž chcete nebo ne, komunistická ideologie je extremistická. Vy to přece, při vší úctě k vašemu věku, musíte pamatovat! A nebo máte nějaké důvody vzpomínat na léta předlistopadová, se steskem a slzou v oku, jako na staré dobré časy? V opačném případě, rozhodne-li se tato společnost potlačovat a stíhat ultrapravici, musí podle téhož klíče důsledně stíhat i ultralevici. (Mezi námi, vy opravdu věříte, že se dá myšlenka zakázat?)
Váš nápad s kostýmy a převleky, eventuálně s naroubováním hlav našich politických činitelů na zvířecí těla, je sice zajímavý, ale postrádá onen vyjadřovací a hodnotící prvek ze strany široké veřejnosti. Navíc by šlo o akt zcela zbytečný. Z drtivé většiny našich politiků nemusí kašpary ani zvířata nikdo dělat. Oni to už dávno obstarali sami.
Následující řádky budou možná poněkud zavánět uplatněním principu kolektivní odpovědnosti. Uznávám, že pro něco takového není v demokratické společnosti místo, ale přece jen: Ona ta současná katastrofální situace na české politické scéně je tak trochu kolektivním dílkem všech zúčastněných. Takže z odpovědnosti nebudu nikoho vyjímat.
Ze všeho nejvíce vás pobuřuje, že lidé střílejí na veřejné výstavě do fotografií vašich kolegů (chci věřit, že ta vaše zůstala nedotčena). Voláte po odstranění takového jednání, aniž byste se však zajímala o příčiny. A odpusťte si prosím ono obehrané rčení, že co jsme si zvolili, to máme! Ano, jistě, co jsme si zvolili, to máme, ale samotné uvedení do veřejné funkce nedává nikomu morální oprávnění chovat se jako arogantní, samolibé, sobecké a bezohledné hovado.
To vy, politici, si počínáte jako nadlidé. To vám je dovoleno vše a postih neexistuje. Vy můžete veřejně lhát, podvádět, rozkrádat. Na vás je zákon krátký, protože jste zapomněli, že nejvyšší úctu před zákonem má mít zákonodárce sám. Vy jste nás donutili bez mrknutí oka pracovat šest měsíců v roce na daně, a nedokážete s vybranými prostředky hospodařit ani tak, abyste vyvedli ekonomiku této země z červených čísel. Vy jste zavedli princip sociální nespravedlnosti a právní systém, jenž v nesčetných případech popírá morálku i logiku. Vy zapomínáte na své halasné sliby okamžikem, kdy se uzavřou volební místnosti. Vy se, namísto zodpovědného plnění svých povinností, na jednáních opíjíte, absentujete bez jakékoli omluvy a handrkujete se v jednacích místnostech jako malé děti na písečku. Kdyby se takto choval průměrný zaměstnanec, bude bez milosti a na hodinu propuštěn, ale vy se domníváte, že se vás to netýká… Poslance či senátora přece nelze legálně odvolat, že?
Chováte se tak, jako kdyby vám Česká republika patřila a my byli vaši poddaní. Jenže ono to má být přesně obráceně! My, voliči a daňoví poplatníci, jsme pány této země, a vy jste naši velmi dobře placení agenti. Vy byste měli pozorně naslouchat našim přáním a pružně je uvádět v život. Vy nám jste povinni poslušností a skládáním účtů, a ne naopak. Místo toho nám vnucujete jakousi euroústavu a europrezidenta s tím, že zájmy Unie jsou nadřazeny zájmům členských států. Pozapomněli jste, že zájmům svobodného, ve svrchovaném státě žijícího národa není a nesmí být nadřazeno nic.
Zmínil jsem nějaké ty staré dobré časy. Nuže, za onoho času platívalo, že lhářům a křivopřísežníkům se vytrhával jazyk, zlodějům se utínaly ruce, a vlastizrádci - inu, vlastizrádci se jednoduše věšeli. Nebojte se, nejsem propagátorem středověkého práva. Ale zkuste se zamyslet nad tím, jak by to dopadlo, kdyby do této doby a poměrů byli teleportováni čeští politici. Kolik z nich by asi vyvázlo životem? A jaký by byl podíl těch, kteří by se po návratu bez cizí pomoci najedli nožem a vidličkou, nebo ze sebe dokázali vypravit srozumitelné slovo?
Žádný normálně uvažující člověk nemůže pochopitelně souhlasit s vypalováním domů cikánských (nebo jakýchkoli jiných) rodin. Co mne ale zaráží je situace, kdy není vůbec nic známo o pachateli tohoto zločinu, natož o jeho úmyslech a motivaci, ale kdekdo (vás nevyjímaje) případu ihned a pohotově využívá k mediálnímu brojení proti údajnému extremismu. Nebo máte nějaké dosud nepublikované informace a víte z bezpečného zdroje, že pachatelem či ideovým původcem činu je například někdo z hnutí Národní odpor? Zatím nic neví ani policie - nebo alespoň nezveřejňuje. Ale případu jsou denodenně plné noviny. Pan prezident odložil trest odnětí svobody celostátně hledanému otci, příbuzní velkoryse prohlašují, že se v nouzi spokojí s bytem 3+1 a nebudou trvat na přidělení rodinného domku se zahradou (financovaného pochopitelně z našich daní), v rozhlasových zprávách se dovídáme o zdravotním stavu jednotlivých členů rodiny. Opravdu rád bych věděl, zda by byly úřady takto velkorysé i v případě, že by se oběťmi žhářství stali bílí Češi, jejichž dům by podpálil aktivista ROI - ale možná také lichvář, který nedostal včas zaplaceno, nebo někdo z okolí, jehož kriminální činnost by se křížila se zájmy obětí. Nedopadlo by to spíše tak, že otec-odsouzený zločinec by byl zatčen, děti umístěny do příslušného státního ústavu, a matka stíhána za zanedbání povinné péče?
Celý případ je čítankovou ukázkou nelogického a pobuřujícího postupu odpovědných činitelů. Vím, že cikánská problematika není jednoduchá a nemá jednoduché řešení. Ale ti, kdo měli od počátku tento problém řešit a usilovat o nápravu současného nevyhovujícího stavu, nedělali a nedělají zhola nic. Místo toho usilovně předstírají, že žádný problém neexistuje a že vlastně nechápou, o co těm hnusným extremistům a rasistům jde… Tímto způsobem je na rasistu a nácka pasován každý, kdo nedokáže či nechce dál trpně a mlčky snášet sociální příživnictví a excesivní chování velké většiny Cikánů. Nehodláte situaci adekvátně řešit - nedivte se…! Každý problém se nakonec vyřeší sám. Ovšem jakým způsobem a za jakou cenu! Za takového stavu věcí není potřeba žádné propagace násilí. Násilí vybublá postupně na povrch samo. Občané, kteří pociťují dlouhodobě právní nejistotu a nedostatek ochrany, kteří vnímají všudypřítomnou společenskou nespravedlnost, na něž jsou neustále uvalovány další povinnosti a omezení, jimž hrozí nové a nové postihy a u svých volených a dobře placených zástupců-politiků se ničeho nemohou dovolat, zákonitě časem ztratí trpělivost a sáhnou k drastickým metodám svépomoci. Divíte se? Já ne. Státní správa a ti, kdo jsou odpovědní za její fungování (což jste vy a vaši kolegové), poskytují všemožnou ochranu především sobě. A v další řadě zločincům, společenským příživníkům, imigrantům a nepřizpůsobivým minoritám. Kdo není politik, bezdomovec, přistěhovalec ze země 3. světa nebo barevný, má prostě smůlu.
Nakazili jste tuto zemi i její lid šílenstvím a bezprávím jako hnilobné baktérie. Nevyčítejte Čechům, že jsou zoufalí a nasraní. Vy byste na jejich místě byla také. A mějte laskavě na paměti, že schody se nedají zametat zdola nahoru… Místo planého moralizování se raději rozhlédněte kolem sebe a začněte konečně usilovat o to, aby vaši voliči jednoho dne nedostali chuť místo fotografií střílet rovnou na vás. Jestliže se vy, politici, takové vize bojíte, pak je problém jen v tom, že se bojíte málo.


Martin Hessler
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bartalmission Bartalmission | E-mail | 30. dubna 2009 v 14:34 | Reagovat

Mistrně napsáno. Mluvíte mi z duše. A jsem přesvědčen, že nejen mně. Spíše bych řekl, že to, co ve svém článku srozumitelně přehledně shrnujete a výstižně pojmenováváte, si myslí nejen statisíce, ale spíše miliony občanů daňových poplatníků v této zemi. Tedy těch, kteří veškeré to nedůstojné divadlo financují.

Současní politici nedomýšlejí jedno: zapomínají, že ten jejich populismus, který je líbivý zejména jen pro ty problematické sociální skupiny a podskupiny obyvatelstva, nese v sobě tzv. bumerangový efekt. Ono se to podbízivé a laciné nadbíhání a podkuřování někomu totiž v budoucnosti vymstí nám úplně všem. A politici, nebo jejich děti nezůstanou toho bumerangového efektu ušetřeni. Ale politici jsou dost možná tzv. "za vodou", takže nejspíš počítají s tím, že potom zmizí ve svých zahraničních rezidencích poté, až tuto republiku a její lid dočista zničí.  

Účelově demagogicky označit za extremistu někoho, kdo jím ve skutečnosti není, je velmi laciné, ale účinné. A to mnozí politici napříč celým politickým spektrem dělají. Ono to funguje. Zatím. Moc si to nezadá s propagandistickými metodami někdejšího ÚV KSČ a jeho profesionálních lžidemagogů. Tedy vlastně nic nového pod sluncem. Manipulovat se však může dařit řemeslným demagogům pouze ty lidi poněkud nahlouplejší. Ti ne úplně natvrdlí občané to současným politikům nespolknou i s navijákem. A lidé, kteří žijí v reálném prostředí a nikoliv v nějakém od reality odtrženém poslaneckém a senátorském imaginárním světě, ti moc dobře vědí jakých metod msty a zastrašování používají znepřátelené zločinecké gangy, různí lichváři a podobně. Ti na nějaké laciné propagandistické triky současným politickým lhářům a prospěchářům jen tak neskočí. Vzpomeňme si na to všechno hlavně 9. října 2009 u volebních uren. Nevolme toho, kdo nám programově lže, nestydatě nás podvádí a vlastně za naše peníze pracuje proti nám.          

2 Ladislav Jančík Ladislav Jančík | E-mail | 30. dubna 2009 v 14:36 | Reagovat

Plně souhlasím, politici se u nás málo bojej a proto jsme tam kde jsme.

3 Jaroslav Svoboda Jaroslav Svoboda | E-mail | 1. května 2009 v 13:50 | Reagovat

S tímto článkem plně souhlasím.

4 Nácek:-) Nácek:-) | E-mail | 3. května 2009 v 1:34 | Reagovat

Naprosto souhlasím. Navíc mám pocit, že v tomto státě se za masivní podpory ze strany EU stávají její původní obyvatelé občany druhé kategorie - a tak je tomu v celé EU. Někdy mě v této souvislosti někdy napadá, že v z nestranného pohledu by to mohlo vypydat jako záměr..
To, co jste popsal v tomoto článku je zároveň i prazákladem toho, proč jsem zvolil právě nick "nácek"..

5 Cmk Cmk | E-mail | 5. května 2009 v 9:01 | Reagovat

V podstatě souhlas. Nejsem nácek, ani rasista. Jsem jenom normální člověk co chodí do práce, živí rodinu a platí daně. A upřímně me se*e každá vyžírka. Ať už je to člověk, co nechce pracovat a dostává dávky, nebo člověk, co jen dělá, že pracuje, ale přitom má teplého fleka v kanclu nějaké státní instituci a krom svých kšeftíků nedělá lautr nic.

6 M. H. - Admin M. H. - Admin | 5. května 2009 v 9:59 | Reagovat

To "Cmk": Takových je nás tu asi drtivá většina. Teď jde o to, jak vystoupit coby JEDNOTNÁ VĚTŠINA, která umí být dostatečně bezohledná na to, aby prosadila svou většinovou vůli. Krásně to vystihl pan Nohavica:

"Leckterej hlupák se dodneška za Pravdu hádá, pravdy se ovšem v těch řečičkách nedobereš, jistěže na světě nakonec zvítězí Pravda - ale až dokáže to, co dokáže Lež..."

7 jízlivec jízlivec | 6. května 2009 v 18:15 | Reagovat

Jen technická: Nohavica přebásnil původní text Vysockého...

8 M. H. - Admin M. H. - Admin | 6. května 2009 v 21:14 | Reagovat

To "JÍZLIVEC": Díky za sdělení, to jsem netušil :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama