Winnendenský školní masakr - německé střelecké spolky reagují

17. března 2009 v 14:22 | Heike Karkinsky - převzato z portálu GunLex |  O ZBRANÍCH A LIDECH
Středeční střelba sedmnáctiletého Tima Kretschmera v jižním Německu přitáhla pozornost ke zbraňovým zákonům této země. Heike Karkinsky si popovídala se členy střeleckého spolku u Hamburku o jejich názorech.
Ilse Ringelmann nabíjí svou pušku rukama s manikúrou. Zamíří na papírový terč před sebou ve vzdálenosti 50 m (54 yardů), s nohama v sandálech pevně zapřených na betonové podlaze.
Ve vzduchu je cítit střelný prach a pach pneumatik. Úzkým střelištěm práskne výstřel. Samozřejmě trefila desítku. Paní Ringelmann a její manžel jsou členy střeleckého spolku ve Volksdorfu, hamburském severovýchodním okrese, po 37 let.
Den poté, co Kretschmer zastřelil 12 svých bývalých spolužáků a učitelů v městečku Winnenden a potom tři v blízkém Wendlingen, nastal rozruch mezi těmi, kteří mají střílení jako sport a koníček.
"Klíče od své zbraně nosím s sebou pořád, ani má žena nemá náhradní," říká tajemník spolku Michael Drügg.
Panuje nedůvěra v to, že by mladý střelec měl přístup k jedné z 15 zbraní, vlastněných legálně svým otcem.
"Zbraň na nočním stolku - to je přestupek proti zákonu," říká pan Drügg. Kretschmerův otec je členem podobného střeleckého spolku jako ten ve Volksdorfu a některé své dovednosti předal svému synovi.
Rodina prý má soukromou střelnici ve sklepě svého domu. Bude se však ještě rozhodovat o tom, zda bude otec čelit trestnímu řízení pro nezajištění zbraně (v originále vybavení).
Střelečtí nadšenci jsou však přesvědčeni, že tito extrémní jedinci diskreditují celý sport. "Skutečným problémem jsou násilné počítačové hry," říká Georg Stiel, předseda spolku ve Volksdorfu.
"Svádějí mladé na scestí, nechávají je střílet lidi a zvířata bez toho, aby se sami ocitli v ohrožení. Nechal bych všechny tyto hry zakázat." ***(viz.: Hesslerův komentář)
Střelecké spolky však učí respektu ke zbraním a bezpečnostním pravidlům, zbrojnímu zákonu, disciplíně a trpělivosti, říká pan Stiel.
"Zbraně jsou naším sportovním náčiním. Samozřejmě jsou to zbraně, ale to jsou i golfové hole, tenisové rakety a rozbité lahve," dodává.

Přísné zákony

Podle Německé střelecké federace (Deutscher Schützenbund - DSB) je v celé zemi přes 15 100 střeleckých spolků.
Vyvinuly se z jednotek (milicí) založených na obranu měst ve středověku a dnes se staly součástí masového sportovního hnutí jako fotbal nebo golf. Přesto některé populární tradice přežily. Každý rok pořádají mnohé vesnice a města v Německu svůj vlastní Schützenfest, střeleckou slavnost.
Členové spolku pochodují ulicemi v uniformách obtěžkaných medailemi, rády a stuhami a pořádají se soutěže o nejlepšího střelce. Odhadem dva miliony Němců se věnují střílení jako sportu.
Podle DSB vlastní každý její člen v průměru mezi dvěma a čtyřmi zbraněmi. A to je mimo zbraně ozbrojených složek, policie a lovců. Po středečním masakru se nikoli překvapivě rozhořela debata o zpřísnění zbraňových zákonů za účelem udržení kontroly nad miliony zbraní v soukromých rukou.
Ve Volksdorfu to přijímají s opovržením.
"Náš zbraňový zákon je jeden z nejpřísnějších na celém světě," říká pan Stiel. "Lidé, kteří to požadují, ten zákon nikdy nečetli."
Momentálně se zdá, že němečtí politici s tímto názorem souhlasí.
"Vůbec nevím, jak by jakákoli modifikace zbraňového zákona mohla změnit cokoliv na tom, co se stalo," řekl německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble.
Střelci ve Volksdorfu jsou neúnavní ve zdůrazňování přísných pravidel na své střelnici. "Podlaha je izolována, ventilace je opatřena nitrosaminovými filtry (dusíkaté látky, zřejmě z bezdýmných prachů - pozn. překl.) a každý pilíř je opatřen izolační výplní," říká tajemník Michael Drügg.
Kousky olova roztroušené po gumové podlaze se musejí uklízet vysavači, které jsou odolné proti výbuchu.
"Jsme bezpečnější než jakákoli benzínová pumpa," dodává.

Kamarádství

Po vystřelení několika ran se veteráni spolku sejdou nad jedním dvěma pivy, v místnosti nacpané poháry, vlajkami a medailemi. Paní Ringelmann si sundala svou zelenou bundu a relaxuje s pitím. Devětašedesátiletá žena vstoupila do spolku, protože tak učinili její spolužáci. "Kamarádství je to, co nás přimělo od té doby zůstat," říká. "Pomáháme si navzájem a jsme tu pro sebe navzájem." To se zdá být tou zásadní zkušeností, kterou střelec z Winnenden nikdy neměl.

Heike Karkinsky


***Hesslerův komentář:

Nesouhlasím s názorem pana Georga Stiela, že příčinu násilného chování mladých lidí je třeba hledat v akčních bojových hrách. Patřím ke generaci, jež si v útlém dětství ještě hrávala, odkojena válečnými filmy východní provenience, na partyzány a na fašisty. Odpoledne, když byly úkoly napsané a venku slušné počasí, vcelku pravidelně rachotily samopaly, bouchaly miny, věčně se někdo válel na zemi a velkolepě sténal či chroptěl. Tehdy se nad tím nikdo z dospělých nepozastavoval, žádný humanrightista ani sociolog neprojevoval snahu nám naši zábavu zatrhnout. Kluci si hrají, no co... Jen občas si některá nervóznější sousedka stěžovala rodičům, když jsme ji rušili příliš hlasitým "Hurááááá...!"
Přesto se, alespoň pokud je mi známo, v okruhu mých kamarádů z dětství a někdejších spolužáků vyskytl jen jeden jediný případ násilného trestného činu. A ke všemu vůbec nesouvisel se zbraněmi a střelbou. Jistý J. N. v sedmnácti letech bodl svou matku kapesním nožem. Skutečnou příčinou se však neukázaly být hry na vojáčky v dětství, nýbrž drogová závislost...
Jestli se vám to nezdá, zkuste se blíže podívat na takové airsofťáky. To jsou lidé, kteří se ve volném čase oblékají do maskáčů, obouvají bojové boty, běhají po lesích nebo po starých opuštěných fabrikách a střílejí po sobě z maket vojenských zbraní plastovými kuličkami. Ve skutečnosti jde o novodobé sportovní odvětví s masovou členskou základnou, přísnými pravidly boje i zásadami bezpečnosti, jemuž se věnují studenti, učni a milovníci military stejně jako špičkoví manažeři. Mají své kluby, oddíly, regulérní "bojové" jednotky i celorepublikové srazy. Na internetu najdete spoustu jejich webových stránek.
Podle svrchu zmíněné teorie by se mělo jednat o spolek mladých psychopatů, provozujících masově a organizovaně činnost, vychovávající z lidí hromadné vrahy. Realita? Drtivá většina provozovatelů airsoftu neprojevuje žádný patologický sklon k násilí, spíše naopak...! Mají totiž možnost vyřádit se jinak a jinde, než s ukradenou pistolí ve školní budově. Airsoft vychovává hráče současně i k upřímnosti a čestnému jednání. Sporný zásah totiž nelze nijak prokázat či vyvrátit, a často je jen otázkou cti zasaženého, zda ukončí boj, spořádaně zvedne ruce nad hlavu a odebere se na mrtvoliště. Přitom velká spousta airsoftových nadšenců nikdy v životě nedržela skutečnou zbraň v ruce.
Co můžeme Němcům patrně jen závidět, je jejich ministr vnitra. Na rozdíl od některých našich politiků se projevil jako vzácně a mezi politiky spíše výjimečně osvícený člověk, který se orientuje v problematice. Jako jeden z mála pochopil a veřejně prohlásil, že uvedený (dnes již celosvětový) problém nemá jednoduché řešení, a nelze jej vyřešit prostým zakazováním a šikanou střelecké veřejnosti.

M. Hessler
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 daks daks | 18. března 2009 v 12:27 | Reagovat

Větším "skutečným" problémem se mi jeví televizní "seriály", kde se střílí lidi jak na běžícím pásu a jak se zdá, nikomu to nevadí. Proč nezaměřit represe třeba do téhle oblasti?

2 Bartalmission Bartalmission | E-mail | 18. března 2009 v 16:26 | Reagovat

Zjednodušené svalování jakési relativní "viny" na různé filmy, televizní seriály a počítačové hry v případech, kdy se někdo rozhodne (zde dokonce zatím z příčin ještě nezjištěných a doposud odborně neanalyzovaných) k provedení trestného činu jakýmsi herostratistickým způsobem, je zavádějící a zcestné. Odborníci z oboru psychiatrie, klinické psychologie,  psychopatologie a forensní psychologie ten problém vnímají šířeji, kontextuálně. Ale to je na delší diskusi.

3 Nácek:-) Nácek:-) | E-mail | 18. března 2009 v 23:05 | Reagovat

Dobrý den, velmi pečlivě jsem si přečetl Vaše řekněme podmínky v úvodu blogu, stále si však neuvědomuji, že bych kteroukoli z nich porušil. Proto by mne skutečně velmi zajímalo, z jakého důvodu jste odstranil můj včerejší komentář k tomuto článku.

Přeji hezký den!

4 M.H. - Admin M.H. - Admin | 19. března 2009 v 9:08 | Reagovat

Pro NÁCEK:-) - nejsem si vědom toho, že bych pod tímto článkem odstraňoval nějaký komentář. Pokud došlo k chybě při ukládání a vámi odesílatý text se "ztratil", omlouvám se, ale nemám na tuto skutečnost žádný vliv.

5 Praclovek Praclovek | Web | 19. března 2009 v 10:39 | Reagovat

Nácek: Někdy se to stane... I na mym blogu. To neovlivníme. Naopak, někdy se zase komentář objevuje dvakrát apod...

6 Praclovek Praclovek | Web | 19. března 2009 v 10:40 | Reagovat

To M.H.: (soukromé sdělení) No vidíš, hezký obrázek!

7 NÁCEK:-)/M.H. - Admin NÁCEK:-)/M.H. - Admin | 19. března 2009 v 12:41 | Reagovat

Obdržel jsem e-mailem pohřešovaný komentář návštěvníka "NÁCEK:-)". Pokouším se tedy o nápravu dotyčného faux pas a zveřejňuji jej v původním znění dodatečně:

"Takzvaní političtí činitelé zastupující voliče ve spolupráci s médii okamžitě využili tohoto a podobných případů k další kampani za odzbrojení občanů. Mám tím na mysli občany držící legální zbraně. Procento tr. činů spáchaných legální zbraní je mizivé, tedy mě zajímá, proč bychom měli přijít o právo tyto zbraně držet.. Spíše mi v širší souvislosti s celkovým vývojem přijde, že důvod těchto snah se nachází zcela jinde. Při výhledu do naší (doufám, že jen alternativní) budoucnosti s RFID čipy a podobnými praktikami policejního státu, uvažuji více o tom, zda se nejedná o paranoidní myšlenky mocných, že by toho někteří lidé měli dost a vzali věci do svých rukou..

Pokud se týká příčin masakrů ve školách apod., nehledal bych příčinu v televizi, poč.hrách, nedej bože v airsoftu - začal bych spíše celkovým stavem morálky a mezilidských vztahů ve společnosti, vychovávající své děti v představě, že měřítkem úspěchu jsou peníze, majetek a postavení, přičemž v podstatě nezáleží, jak k tomu kdo přišel, když ho nikdo nechytil.

Mimochodem, nick "Nácek" jsem použil právě proto, že díky těmto a několika dalším svým názorům  jsem za něj často označován."

8 Bartalmision Bartalmision | E-mail | 1. dubna 2009 v 21:11 | Reagovat

To : Nácek

Je zajímavé a nápadné, že Vámi používaný nick nijak nekoresponduje s obsahem Vašeho příspěvku, který je zcela věcný, racionální a nikoho nemůže popouzet. Naopak. Jistě velké množství čtenářů webu Vám musí dát ve Vaší argumentaci plně zapravdu. Vy tedy nejste skutečným „náckem“. Takovým pejorativním slovem je možné označit oprávněně pouze příslušníka nějakého konkrétního extremistického hnutí propagujícího násilí a směřujícího k potlačení svobod a práv občanů, což však Vy zjevně nejste. Přesto se tak, patrně na znamení určitého protestu proti něčí účelové demagogii,  sám nazýváte. Plně tedy chápu Vaší ostentativní a v podstatě protestní volbu toho nicku. Těm všímavějším a vnímavějším to totiž dojde. Dojde jim jak velmi snadno může být takovým pejorativním slovem účelově onálepkován a demagogicky dehonestován i slušný a spořádaný občan jen proto, že si dovolil vyjevit svůj názor na nějaký problém v naší společnosti, který je třeba palčivý, ale oficiální propaganda o něm informuje záměrně zkresleně a  deformovaně. A to buď úmyslně nebo z nevědomosti a neznalosti. Obě ty varianty jsou samozřejmě tristní. A lidé s vlastním úsudkem, který je však nekonformní, se stávají nepohodlnými, takže je velmi pohodlné účelově je osočit z "náckovství" a tím je jakoby stigmatizovat, znevýhodnit. Takové označení někoho na veřejnosti za „nácka“ je v podstatě žalovatelnou urážkou a poškozováním dobrého jména někoho, kdo si to nezaslouží. Je však potřebné si položit otázku: kdo a proč si tak rafinovaně a úskočně počíná? Kdo konkrétně má tu potřebu takovými nečistými prostředky „vyšachovávat“ koho? Vyšachovávat jej odkud a proč?

9 Letec Letec | E-mail | 5. dubna 2009 v 13:37 | Reagovat

Ja viem že sa hovorí chytrému navovedz a hlúpemu povedz po lopate. Ale nešlo by to menej tajomne?

Bartalmissión, prečo ste tajomný ako hrad v Karpatoch?

10 Nácek:-) Nácek:-) | E-mail | 8. dubna 2009 v 23:00 | Reagovat

for Letec:

Bartalmission v podstatě přesně, ale neadresně, tudíž nežalovatelně, poukázal na praktiky "demokraticky" zvolených dobytků (omlouvám se administrátorovi za ten výraz), kteří nám "demokraticky" vládnou.. Neshledávám na tom nic tajemného, jedná se prostě o vyobrazení situace v našem "svobodném, demokratickém a jediném správném" světě.

11 Bartalmission Bartalmission | E-mail | 10. dubna 2009 v 14:22 | Reagovat

No, ono se říkává: Chytrému napověz a hloupému řekni po lopatě.

Já z důvodů Náckem zde refně formulovaných nepíši explicitně, ale pouze implicitně a spoléhám prostě na to, že ten, kdo žije v České republice, sleduje dění kolem sebe, přečte si různé noviny, tedy nejen české a podívá se na televizi (ovšem nejen českou), tak ten mě prostě pochopí. Dojde mu to, domyslí si.

Lidé se u nás totiž zatím nebojí myslet a někteří se ani nebojí psát. Ale pokud takoví lidé píší až příliš otevřeně a nazvou-li některé věci pravými jmény, tedy i ty, které jsou až příliš citlivé a různými zájmovými skupinami před masami různě manipulované, potom mohou být jakožto nepohodlní i různě umlčeni, nebo alespoň onálepkování nějakým stigmatizujícím způsobem. Třeba je někdo označí za nácka i tehdy, když jím ve skutečnosti nejsou. Prostě staré otřepané totaliťácké marxistické triky fungují i v naší demokratické společnosti.

12 Jackson Jackson | 19. dubna 2009 v 16:41 | Reagovat

Nicméně stále tedy není jasné kdo koho odkud chce "vyšachovat" a hlavně proč...

13 Bartalmission Bartalmission | E-mail | 20. dubna 2009 v 21:51 | Reagovat

To je nutne v te republice bydlet a musi to byt jasne. Staci se divat kolem sebe.

14 Bartalmission Bartalmission | E-mail | 14. května 2009 v 15:53 | Reagovat

Tak jsem myslel, že to někdo odpoví za mě. Někdo, komu to dojde, tedy to "kdo kým odkud a proč má být vyšachováván" a také v čím zájmu. Napovím tedy zatím kdo má být "vyšachováván": ten, kdo se nebojí nahlas říci svůj názor i když tento není příliš v souladu s rádoby "oficiální linií". A v souladu s "linií" není třeba tím, že nazve některé věci veřejné pravým jménem. A kdo je za tím "vyšachováváním"? Myslím, že těm, kdož nejsou vysloveně padlí na hlavu a nehltají bezvýhradně tiskoviny typu Blesk a komentáře TV NOVA k domácím událostem, to musí být nejspíš jasné. Jsou za tím nejen rádoby „nezávislí“, ve skutečnosti však velmi závislí a až servilně panáčkující pisálkové, kteří si za úplatu od Kohosi takto neeticky počínají. Tu někoho označí za nácka, tu někoho označí za pistolníka a ono to funguje. Funguje to velice dobře. V tom stigmatizování a nálepkování lidí za názory totiž spočívá to, co jsem nazval (asi tedy hodně zastřeně a nesrozumitelně) "vyšachováváním". Relativně velká masa systematicky ohlupované populace, která jí bůček, zapíjí jej desítkou a čte při tom Blesk, nebo i Mladou frontu DNES, to !vyšachovávání" těm pisálkům spolkne i s tím bůčkem. Bylo by však velmi užitečné vědět kdo je ten Kdosi. Tedy ten, kdo ty pisálky organizuje, kdo je platí.

15 Jakub Jakub | E-mail | 28. května 2009 v 0:25 | Reagovat

Dovolil bych si zareagovat na poslední Bartalmission -ův příspěvek. Docela nedávno jsem se zúčastnil velice zajímavé konverzeca, ve které vysutpoval jeden můj kamarád, svého času redaktor do regionálních novin (dnes dělá také v novinách, ale ve sportovní redakci). Upřímně řečeno bylo mi na zvracení z toho co jsem slyšel. Noviny se prý tvoří tak, že dojde nějaký pán v obleku (představte si kohokoli, od politiků po různé lobisty) a řekne, že by potřeboval článek, ve kterém se někdo pomluví, na někoho se vyrobí (ano vyrobí) aféra, někdo označí za "nácka" atd.. Bylo mi jasné, že se něco takového děje na nejvyšší úrovni (pokud někdo nedrží tzv. hubu a krok, tak se na něj okamžitě vytáhne nějaká špína), ale na regionální úrovni... To už je i na mě příliš. A pokusím se odpovědět i na otázku proč. Zaprvé jde o peníze (sice klišé, a pořád bohužel pravdivé) a zadruhé tupá masa se řídí lépe než ta, která kope.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama