Jak parkuje Správa služeb hl. m. Prahy

10. března 2009 v 12:13 | Martin Hessler |  SVĚT KOLEM NÁS
Připravil jsem si pro vás další díl seriálu o parkování v Praze. Tentokrát z Prahy 7, ulice U Studánky. Zde jsou hned u budovy základní školy vytvořena dvě místa pro tělesně postižené. Znáte ty cedule z parkovišť u hypermarketů, apelující na naše svědomí? Stojí na nich něco jako:

ZDE PARKUJÍ INVALIDNÍ SPOLUOBČANÉ, NE BEZOHLEDNÍ ŘIDIČI !

Nuže, na Praze 7 neparkují na místech pro invalidy jen tak nějací bezohlední řidiči, nýbrž pracovníci Správy služeb hlavního města Prahy. A hned se speciálním nákladním (odtahovým) vozem! Připomeňme si základní fakt, pražskými pány radními často zamlžovaný, že Správa služeb není veřejnoprávním orgánem, nýbrž podnikatelským subjektem, fungujícím na základě koncesní listiny. Přestože jejím zřizovatelem je město, zaměstnanci Správy služeb nemají žádná zvláštní oprávnění.

První fotografie byla pořízena dne 9. března 2009, v 16:01 hod. zachycuje celkovou pozici odtahovky a skutečnost, že je s vypnutým motorem umístěna na vyhrazeném parkovacím stání pro postižené.
(Ve smyslu zákona o provozu na pozemních komunikacích nesmí řidič na takovém místě zastavit ani stát.)
Dotyčný pan řidič se pokojně rozvaloval v kabině a nevyvíjel žádnou činnost až do chvíle, kdy si všiml, že se ocitl v záběru. Na toto zjištění hbitě zareagoval tím, že spustil oranžové majáky na autě. Jakmile jsem poodešel, hned je zase vypnul.

Na dalším snímku je dobře vidět registrační značka vozidla a předepsané vodorovné dopravní značení na místě pro invalidy. Nápisy na kabině odtahového vozu jej jednoznačně identifikují jako vozidlo provozované Správou služeb.
Po několika minutách, v 16:09 hod., se k vozu přiblížil uniformovaný strážník MP hl. m. Prahy. Vyšel ze vrat školního dvora, takže nepovažuji za pravděpodobné, že by tam operativně vyhledával špatně parkující auta. Spíš si tam byl něco zařídit. I městští strážníci mívají děti, že...
Řidič ihned vykoukl z kabiny, ukazoval směrem ke mě a něco strážníkovi sděloval. Nejspíš to, že "...támdle si nás ňákej kretén fotí na mobil, Franto!"

Očekával jsem, že se mne omundúrovaný strážce správného parkování půjde zeptat, co to tam provádím. Ale místo toho oba naskočili do kabiny, šofér natúroval diesel a rychle zmizeli, aniž by provedli nějaký odtah.
Možná by nebylo od věci, umístit na parkovací stání pro postižené velké cedule s nápisem:

ZDE PARKUJÍ INVALIDNÍ SPOLUOBČANÉ, NIKOLI BEZOHLEDNÍ OBECNÍ ZAMĚSTNANCI!

Ale osobně nevěřím, že by takový apel na jejich svědomí měl nějaký praktický výsledek. Quod licet Iovi, non licet bovi.* Oni přece můžou...

Martin Hessler

* lat.: "Co je dovoleno Iovovi (nejvyšší bůh římské mytologie), není dovoleno volovi.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ing. Nesveprávný ing. Nesveprávný | E-mail | 7. února 2011 v 9:12 | Reagovat

Od dob Říma se nic nezměnilo. Jen se každý pokládá za vyvoleného. Stačí mu k tomu kulaté razítko a do pr.... díra.

2 holubová holubová | E-mail | 15. února 2011 v 10:10 | Reagovat

Dobrý den, bylo mi odtaženo vozidlo dne 27.10.10, přičemž došlo k jeho poškození. Prosím o sdělení tel. čísla, kam se obrátit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama