Známá neznámá

14. února 2009 v 10:29 | Martin Hessler |  CO SE JINAM NEVEŠLO
Mladá žena, o níž je řeč, obsluhovala hosty v baru. Dalo by se říci, že byla jednou z mnoha těch, s nimiž se každodenně setkáváme v rámci plnění pracovních povinností. Některé z nich známe jménem, ale opravdu jen pár. Jiné obdržely interní, specifickou přezdívku: Kleopatra, Piercing, Velryba, Pokérovaná… Jakékoli bližší kontakty s personálem podniků, hlavně s jeho (početně převažující) ženskou částí, jsou ostatně považovány za velmi nežádoucí. A tahle navíc patřila k těm nenápadným, bezproblémovým. Ani přezdívku si nevysloužila. Moc toho nenamluvila, většinou se jen hezky usmívala. Takže když mi můj nadřízený onu čerstvou novinu sdělil, chvíli mi trvalo, než jsem si uvědomil, o kom je vlastně řeč.
"Víš která…? Ta menší blondýnka... Kdys jezdil naposled? Ve středu? Tak tos ji tam musel vidět!"
Je celkem zvláštní pocit, když si uvědomíte, že jste se s někým ráno setkali, obdrželi od něj kávu, potom kývli rukou…
"Tak nashle…!"
A on už za hodinu nežije. Zemřela při dopravní nehodě cestou z práce. Snad mikrospánek, chvilková nepozornost, nebo nezvládnuté řízení. Náraz do protijedoucího vozu. Smrt si ji našla mezi roztříštěným sklem a pokroucenými plechy. Bylo jí dvaadvacet let.
Chtěl bych mít ještě někdy příležitost té drobné, plavovlasé slečně vysvětlit, jak moc je mi líto, že teprve její nečekané úmrtí mne přimělo, abych se o ni začal zajímat. Že teprve teď jsem se dozvěděl, jak se vlastně jmenovala. A že díky ní jsem si uvědomil, že za každou tou tváří, jménem, přezdívkou, je člověk. Lidský život a jeho příběh.
A jak je smutné, že musela zemřít, abychom si vůbec uvědomili, že tu není.

Martin Hessler
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama