Výstroj a výzbroj - 2. část

20. ledna 2009 v 18:50 | Martin Hessler |  O ZBRANÍCH A LIDECH
/pokračování/

Střelivo

I když si obstaráte munici příslušné ráže, mějte na paměti, že ne každá zbraň spolehlivě funguje s každými náboji. Spolehlivost funkce je třeba důkladně ověřit, což rozhodně nelze učinit pár desítkami výstřelů. Nabíjet do služební zbraně něco, co nemá spolehlivě vyzkoušeno, může jen nezodpovědný blbec.
Protože při této profesi je zvýšená pravděpodobnost ozbrojeného střetnutí uvnitř budovy, zvažte, zda se vám nevyplatí upřednostnit střelivo se sníženou odrazivostí a zvýšenou schopností deformace. Takové vlastnosti mají zpravidla náboje s poloplášťovou střelou. Alternativou mohou být náboje se střelami z měkkého olova, potaženého teflonem (ten snižuje zanášení vývrtu hlavně olovem). Daní za jejich vysokou schopnost deformace je snížená průbojnost.
Náboje, které nosíte do služby, se časem odřou a poškrábou opakovaným plněním do zásobníků. Přestože většina služebních pistolí je natolik spolehlivá, že jim to příliš nevadí, opotřebovanou munici raději spotřebujte při nejbližším tréninku na střelnici a nahraďte ji novou. Pokud narazíte na náboj s uvolněnou střelou, ihned jej vyřaďte, nepoužívejte jej ani pro cvičnou střelbu!

Mnoho střelců má neblahý zvyk zanedbávat zásobníky. Zásobník není jen jakousi "krabičkou na náboje". Jde o nedílnou součást mechanismu zbraně, a pokud vám tento nenápadný, leč veledůležitý sluha vypoví poslušnost, může nastat opravdu veliký průšvih. K zásadám péče o zásobníky patří jejich pravidelné čištění a zejména vyprazdňování, pokaždé když ukládáte zbraň. Předejdete tím předčasné únavě podávacích pružin.

Pokud má vaše zbraň kapacitu alespoň 12 nábojů, patrně běžně vystačíte s jedním rezervním zásobníkem (i když dva jsou lepší). Při kapacitě 8-11 nábojů mějte u sebe alespoň dva rezervní zásobníky, při kapacitě 7 nábojů (např. u pistolí řady COLT M1911) noste raději tři.

Obušek

Druhou neodmyslitelnou součástí vašeho profesního se stane obušek. Nejlépe kvalitní teleskopický, jaké dodává firma EURO SECURITY PRODUCTS. Nešetřete a pořiďte si ten kalený, při silnějším úderu se neohne.
Přestože Policie ČR nemá teleskopické obušky oficiálně ve výzbroji a jejich nošení policisty při výkonu služby je dokonce kázeňsky postihováno, nabízí "teleskop" některé výrazné výhody oproti plastové tonfě. Především je mnohem skladnější a nepřekáží (zkuste se s tonfou na opasku posadit do auta - může to být i dost bolestivé ponaučení!), ve složeném stavu jej lze použít jako yawaru, rozložený nabízí mnohem větší razanci úderu než lehká tonfa. V důsledku pak většinou stačí k pacifikaci protivníka méně zasazených úderů, a paradoxně tedy hrozí i menší riziko vážného poranění. Nehledě na to, že půlmetrová ocelová tyč, která s třesknutím vyskočí z vaší dlaně, má i nezanedbatelný psychologický efekt.
K teleskopickým obuškům ESP je dodáváno několik typů pouzder. Běžně vystačíte s tím základním, ušitým z nylonového popruhu, ale plastový opaskový model určený pro policejní složky má mnohem větší možnosti. Je polohovatelný, na opasku jej lze zajistit proti posunutí, a v případě potřeby umožňuje vložení obušku i ve vysunutém stavu. Nehodí se ovšem pro skryté nošení v civilním oděvu.
Pokud jste přesto na tonfu zvyklí a nehodláte se jí zcela vzdát, zastrčte si ji v autě pod sedadlo. Stačí pro ni při vystupování sáhnout.

Nůž

Pravděpodobnost střetnutí na nože je celkem malá, přesto tuto součást výzbroje neopomíjejte. Pistolí ani obuškem nic neuříznete. V zásadě si můžete vybrat, zda chcete nosit nůž zavírací nebo s pevnou čepelí. Jestliže jste specialisty na boj nožem a dokážete potenciál této zbraně patřičně využít (znám několik takových), jistě víte sami nejlépe, co vám vyhovuje. V ostatních případech vám asi kvalitní zavírák s pojistkou prokáže lepší služby, než šavle ve stylu Rambo. Ale např. armádní nože UTON nebo GLOCK 78/81 mají pověst téměř nezničitelných výrobků, které snášejí bez podstatné újmy velmi hrubé zacházení a hodí se i k boji zblízka.
Osobně upřednostňuji "evropský" tvar čepele před čepelí tantó, ale je to věc vkusu. Někteří kolegové zastávají názor přesně opačný, aniž by cítili potřebu podepřít jej nějakými exaktními argumenty. Někdo považuje tantó nůž za praktičtější, jinému se prostě více líbí.
Obecně platí asi totéž, co u ostatních součástí výstroje. Nevyplatí se kupovat levný šmejd, ale současně nemusíte vydat pěticifernou částku, abyste získali kvalitní nůž.
Většina specialistů ostatně nosí nože dva. Velký, coby univerzální/bojový nástroj, a menší nářaďový, vícefunkční (tzv. Leathermannovy kleště). Alternativou může být švýcarský VICTORINOX, který má sice méně funkcí, ale je skladnější a příjemnější při manipulaci.

Svítilna

Přestože je vaše služební vozidlo vybaveno velkou svítilnou typu EUROLAMP nebo MAG-LITE (pokud není, je něco vážně špatně!), potřebujete vlastní zdroj světla. Velké, výkonné svítilny jsou nevýhodné právě tím, že jsou velké. Překážejí, nedají se zastrčit do kapsy, a člověk má neustále tendenci je někde odkládat. Případně je při vystupováni v autě ponechat. Pak vám světlo chybí v situaci, kdy je opravdu potřebujete. Měli byste mít u sebe neustále kompaktní, dostatečně výkonnou a spolehlivou baterku, vlhku- a nárazuvzdornou, s palcovým spínačem.
Máte v podstatě na vybranou mezi klasickou žárovkou, LED diodami nebo kryptonovou žárovkou. Svítilna s klasickou žárovkou vyjde nejlevněji co do pořizovací ceny i do výměny světelného zdroje, v kompaktním provedení však není ani zvlášť úsporná, ani zvlášť výkonná. LED diody poskytují stálé, namodralé světlo, ovšem na vzdálenost pouhých několika metrů. Jejich výhodou je energetická úspornost, životnost článků lze počítat minimálně v desítkách hodin nepřetržitého svícení. Další plus je to, že pokud některá z diod ve svítilně "odejde", neoctnete se potmě. Zbývá vám ještě 5 - 11 dalších.
Kryptonka, z této trojice v průměru nejnákladnější, je vhodná jako taktická svítilna. Bývá odolná vůči pádům a nárazům a vydává velmi intenzivní kužel světla, schopný oslnit protivníka. V porovnání s diodami ale rychleji vyžírá články.
Při pročesávání terénu můžete dobře použít zalomenou US vojenskou baterku. Je dostatečně výkonná k prosvěcování porostu, nevadí jí vlhko a déšť, a dá se dobře zavěsit na výstroj.

Slzotvorný prostředek

Na trhu je nepřeberně typů, provedení, balení a značek. Vyberte si osvědčený a spolehlivý, nejlépe na bázi OC (oleocapsaicin). Může se vám hodit, a to nejen na lidi. Překvapivý účinek má capsaicin například na agresivní zvířata. A vyskytnou se situace, kdy je protivníka lepší "rozplakat", než do něj bušit pěstmi.
Kontrolujte expirační lhůtu, přestože drtivá většina výrobků má životnost několikanásobně delší. Spíše než neúčinnosti dráždivé látky je třeba se obávat ztráty tlaku v nádobce.
Držte se zásady, že veškeré "kasry" jsou přísně jednorázové! Nelamte si hlavu s tím, na kolik použití nádobka je. Použijte ji jen jednou. Pak ji zahoďte a opatřete si novou.

Kouřové granáty

V podstatě jde o zastírací dýmovnice s vrhovou roznětkou, podobnou té, jakou bývají opatřeny obranné ruční granáty. Jeden je dobrý, dva jsou lepší. Asi je nebudete v praxi moc často potřebovat. A pokud je nebudete potřebovat nikdy, tím lépe! Ale jestli vám osud nebude příznivě nakloněn a vy se jednoho dne dostanete do přestřelky, může vás dýmová clona zachránit. Nebo vám alespoň poskytnout čas se stáhnout či ukrýt. Mlha kryje nepřítele, praví stará vojenská poučka. A může skrýt i vás. Nezastaví sice střelu, ale nebude na vás vidět.

Pouta

Přestože zákonné mantinely pro použití pout jsou velmi úzké, mohou se vám hodit. Zejména psychicky nevyrovnané osoby a narkomani mívají při zadržení sklony k sebepoškozování. Tomu musíte zabránit, jinak riskujete vážné potíže.
Nezapomeňte na klíček!

Rukavice

mějte u sebe i v nejparnějším létě. Nemyslím samozřejmě lyžařské, nýbrž taktické. Můžete si vybrat nomexové, chránící před žárem, nebo kevlarové, odolné proti proříznutí nožem. Případně kožené, i ty do značné míry chrání ruce před poraněním a popálením. Existuje typ kožených bojových rukavic, jež mají na hřbetě prstů výplně z křemičitého písku k zesílení úderu. Rána pěstí v takové rukavici se pak svým účinkem podobá úderu boxerem, ovšem nezanechává tržná poranění.
Někteří uživatelé mají ve zvyku uřezávat u rukavic konce prstů, kvůli zlepšení jemné motoriky (např. při obsluze zbraně). Snižuje se tím ovšem ochranná funkce.

Další důležitou součástí výstroje jsou tzv. AIDS-rukavice. Noste neustále s sebou v plastovém pouzdře nebo silnějším sáčku alespoň tři páry, další můžete vozit v autě. Dříve či později (ale spíše dříve) se vyskytne něco, na co nebudete v žádném případě chtít sahat holýma rukama, ani si takovým dotykem zaneřádit své drahé bojové rukavice. S největší pravděpodobností to bude páchnoucí, zavšivený bezdomovec. Ale ani představa bližšího kontaktu s takovou devatenáctiletou blondýnkou s mírami 90-60-90 vás nebude vůbec lákat ve chvíli, kdy se válí namol opilá, pomočená a pozvracená na podlaze v baru a bezradný personál vás přivolá, abyste ji odstranili z provozovny.

Prostředky první pomoci

Nejedná se o lékárničku v pravém slova smyslu, rozhodně ne tak, jak ji znáte ze skautského oddílu. Živočišné uhlí, Endiaron a Acylpyrin můžete s klidem vynechat. Průjem a nachlazení jsou nepříjemné, ale zpravidla u nich nehrozí nebezpečí z prodlení. Zato si obstarejte více tlakových obvazů, sterilní gázy a nezapomeňte na škrtidlo. Pokud seženete vojenské obvazy na střelná poranění, stojí za to je do vaší osobní "lékárny" zařadit. Mají jeden tlakový polštářek pevný a druhý posuvný - to proto, že střela obvykle někudy vyletí ven, a tak po ní zůstanou dvě díry. Přidejte pár sterilních čtverců na krytí popálenin a trojcípý zdravotnický šátek ke zhotovení závěsu nebo provizorní dlahy.
Vím, že to zní ohavně, ale možná na tom jednou bude záviset něčí život. Třeba vašeho kolegy a kamaráda, nebo někoho úplně jiného, koho jste nikdy předtím neviděli a nikdy potom už neuvidíte. Na tom nesejde. Ostatně i postřelenému nebo jinak poraněnému útočníkovi jste ze zákona povinni poskytnout první pomoc, jakkoli si za své zranění může sám.
Pokud ošetřujete zraněného kolegu, použijete přednostně jeho zdravotnický materiál. Proto může být umístěn v zádové brašně taktické vesty.

Spojovací prostředky

V zásadě připadají v úvahu mobilní telefon a radiostanice (RDST). Radiostanice jsou obecně operativnější, navazování spojení je mnohem rychlejší, ovšem mají jen omezený dosah (obvykle několik kilometrů, v zastavěné nebo hustě zalesněné oblasti se však může drasticky snížit) a je třeba dodržovat radiovou kázeň. Tedy mimo jiné se vyhýbat používání osobních a místních jmen, hovořit co nejstručněji a neblokovat používaný kanál. Na druhou stranu nejsou závislé na vnějších vlivech (provozovatel GSM sítě), a jejich používání jako takové není zpoplatněno.
Pokud budete používat s radiostanicí náhlavní soupravu (tzv. vox), zůstanou vám volné ruce a okolí neuslyší nic z vysílaných relací. Většina moderních voxů se dá nastavit na spínání mikrofonu hlasem, ale dobře to zvažte. Spínání hlasem znamená, že cokoli nahlas řeknete, každý silnější zvuk, výkřik, úder nebo zafunění - všechno bude vysláno neodvolatelně do éteru. A co je vysíláno, může slyšet kdokoli nepovolaný. Nehledě na to, že můžete v kritickou chvíli zablokovat vysílací frekvenci.
Důležité: Radiostanice fungují perfektně až do okamžiku, kdy zoufale potřebujete spojení!

Přídavná výzbroj

V drtivé většině případů se obejdete bez ní, ale u některých speciálních akcí (ozbrojené doprovody, obsazování objektů) může vzniknout potřeba vzít s sebou větší palebnou sílu, než jakou nabízejí pistole. Ať už to bude samonabíjecí karabina, bojová brokovnice nebo cokoliv jiného, platí zde totéž co u základní osobní zbraně. Vždycky ale znamená váhu a starosti navíc. Musíte vyřešit nesení zásobníků i samotné zbraně, speciální pouzdro bude patrně nezbytností. Zvažujte proto důkladně, zda ji opravdu potřebujete.

Neprůstřelná vesta

Tuto nákladnou položku výbavy by měl hradit váš zaměstnavatel. V praxi to znamená, že se pravděpodobně budete o vestu střídat se svými kolegy. Ochranná vesta by měla být alespoň třídy 2A nebo 3A, tedy odolná vůči střelám z krátkých zbraní běžně užívaných ráží. Při přebírání zkontrolujte, zda není mechanicky poškozená a zda nejsou protržené plastové obaly balistických plátů (mokrý Kevlar nebo DuPont ztrácí odolnost). Upravte si ji na svou velikost a pamatujte, že pod vestou nesmíte mít žádné odznaky, vystouplé knoflíky, přívěsky ani předměty v kapsách. Dokonce ani identifikační známky, pokud je nosíte. To všechno může při zásahu způsobit druhotná poranění. Proto, pokud má vaše blůza kapsy zapínané na knoflíky, odstřihněte je a nahraďte kousky suchého zipu.
Pod balistickou vestou se někdy nosí ještě tzv. spalněř, filcová nebo prošívaná vestička s úkolem utlumit náraz střely. Zvláště v horkém počasí je to ale zaručený způsob, jak zemřít na přehřátí dříve, než budete moci být zastřeleni.

Přílba

Součástka výstroje tak trochu na hranici zbytečnosti. Ovšem v této profesi je spousta věcí relativních, nebo podmíněných okamžitou situací. Zařadíte-li do své výbavy přílbu, bude asi většinu vaší kariéry nečinně odpočívat v kufru auta. Ale zažil jsem už také zákrok v hotelu, který nám opilí zahraniční hosté zpestřili tím, že po nás z oken ve vyšších patrech házeli láhve od piva.

Užitečné drobnosti

1) Tužka a zápisník. V době i-podů a diktafonů mohou tyto pomůcky působit archaicky, ale stále představují nejdostupnější a nejspolehlivější způsob, jak si něco poznamenat.

2) Bavlněný černý třícípý šátek (tzv. bandana). Získaný ve výprodeji přebytků Bundeswehru za 1,- €. Lze jej uvázat na hlavu, jestliže nemáte vyvzorovanou služební čepici (nebo se nadřízení zrovna nedívají). V zimě chrání před chladem, v létě před úžehem, pokud jej namočíte. Poslouží jako improvizovaný závěs na ruku, v nouzi jako škrtidlo nebo tlakový obvaz.

3) Výjezdové nálepky. Pracujete-li jako člen výjezdové skupiny PCO, mějte u sebe pár kusů nálepek, jakými se označují prověřené a zkontrolované objekty. Po vykonané kontrole se pro ně nebudete muset vracet do auta.

4) Kapesní nůž noste v kapse u kalhot, nikoli v pouzdře na opasku nebo v taktické vestě. Přivažte jej na 1 metr dlouhý kus padákové šňůry a tu upevněte k opaskovému průvleku na kalhotách.

5) Tatranka. Než se začnete smát, kupte si tatranku, případně jinou trvanlivou ňamku, a strčte si ji do kapsy na vestě. Až budete někde nečekaně ponecháni jako zajištění, bez zázemí a bez termínu vystřídání, může vám pouhé vědomí, že máte do čeho kousnout, velice zvednout náladu.

6) Že musíte mít u sebe za všech okolností nezbytné osobní doklady (občanský a řidičský průkaz, zbrojní průkaz, průkazy zbraní, firemní služební průkaz, atd.), je snad zbytečné zmiňovat.

ZÁVĚREM

Zdá se vám toho málo? Pak si přečtěte článek ještě jednou od začátku. Jestliže všechno popsané vybavení kus po kusu zvážíte, dostanete se k souhrnné hmotnosti přes 10 kg. Za předpokladu dodání neprůstřelné vesty (která se ovšem nosí spíše výjimečně) snadno překročíte 15 kg. Karabina CZ 858 s příslušenstvím váží přes 4 kg, dva plné zásobníky další kilogram. Pro někoho dost výmluvný důvod, aby si raději našel jinou, snazší práci.
A cena? Při součtu průměrných (nikoli maximálních) cen uvedených položek dostanete sumu okolo 50 000,- Kč. Cena obleku, košile a kravaty většiny manažerů nedosahuje ani třetiny této částky.
Všechno tohle vybavení z vás ale samo o sobě neudělá profesionála na svém místě. To dokáže jen odborná příprava, a především léta praxe a zkušeností. Učíte se každým dnem, každou vydařenou i zpackanou akcí. A učení trvá dlouho. Celý život.

"Líný, tupý socky vod agentury" ???


Martin Hessler
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ladislav Jančík Ladislav Jančík | E-mail | 21. ledna 2009 v 15:59 | Reagovat

A neměl by zaměstnavatel platit všechny pracovní pomůcky, které zaměstnanec potřebuje pro výkon pracovní činnosti ?

2 M.H. - Admin M.H. - Admin | 21. ledna 2009 v 17:57 | Reagovat

TO: L. JANČÍK (1) - Ano, teoreticky měl. Praxe je ovšem poněkud jiná. Zbraně, které jsou registrovány na vaše jméno, jsou vaším majetkem. To je otázka právní úpravy, ostatně za používání vlastní zbraně se vyplácejí finanční náhrady. U ostatního vybavení jde o to, že řada pracovníků je zaměstnána na základě dohod o vykonání práce nebo mají vlastní ŽL (i když to druhé není běžné). Podstatnější ovšem je, že své vybavení si pořizujete a doplňujete tak, aby vyhovovalo VÁM. Věnujete mu značnou péči, je pro vás důležité. Považujete tedy logicky za výhodnější, že si je v případě odchodu můžete ponechat. Spousta obchodních zástupců také používá vlastní mobil a notebook.

Ostatně, co by si zaměstnavatel počal například s ošlapanými a propocenými vysokými botami? Teoreticky je může vydat dalšímu uchazeči, ovšem fluktuace v této oblasti není nijak vysoká (1.- zkušený uchazeč se shání těžko, 2.- dobrého místa se člověk drží), a kde je psáno, že bude mít stejnou velikost? A navíc, málokdo by byl ochoten vzít na nohy použitou obuv po kdovíkom.

Další důvod: Málokterý zaměstnavatel je ochoten investovat jednorázově takovou částku do čerstvě přijatého pracovníka, který je ve zkušební době. I kdyby byl sebeperspektivnější a sebelepší, během zkušební doby nemáte žádné páky na to, jak jej udržet, rozhodne-li se odejít.

A nakonec: Na všechno, co si berete s sebou, musí být stoprocentní spolehnutí. U výstrojní nebo výzbrojní součástky, kterou vám přes okénko podá skladník, nemáte přehled o tom, jak je stará, jak s ní bylo zacházeno, jak a kde byla uložena a zda na ní někdo neprováděl nějaké neodborné zásahy. Vzpomeňte si na fasování na vojně a na heslo: "Co je erár, je každýmu egál". Pokud je něco vaše, máte o důvod víc se o to řádně starat.

3 Ondras Ondras | E-mail | 21. ledna 2009 v 22:34 | Reagovat

Asi dobrá diodová svítilna se dá koupit za pár stovek. Je osazena jednou diodou a svítí až na padesát metrů.

  nápájí ji tři tužkové baterie, takže svítivost versus váha je docela v relaci. Myslím, že mi vydrží. Vypadá bytelně, nevypadá na čínu.

   Dobrý článek/oba/. Člověk, který spoléhá hlavně na sebe, si z toho něco vezme. Zdravím autora. Ondras

4 Michal Michal | Web | 26. dubna 2011 v 20:24 | Reagovat

co se svítilen týká tak bych šel určitě do nějaké kvalitnější CREE LED baterky

5 wave wave | Web | 9. května 2013 v 21:24 | Reagovat

co se nožů týká tak mám u sebe victorinox forester no a na těžší práce beru leatherman supertool 300

6 cocorico cocorico | Web | 21. června 2015 v 8:01 | Reagovat

pujcka pro kazdeho 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama