Odškodné pro vraha

27. října 2008 v 10:32 | Martin Hessler |  STALO SE... /komentáře/
Bývalý policista Zdeněk Pihýr, před třinácti lety obviněný z ublížení na zdraví s následkem smrti, požaduje po ministerstvu spravedlnosti vysoké finanční odškodnění. Od soudu odešel se zprošťujícím rozsudkem, ale cítí se být poškozen tím, že se jeho proces vlekl od roku 1994 až do minulého týdne.

Zdeněk Pihýr
Pihýr a jeho kolega Jaroslav Kraft coby členové jedné autohlídky zastavili dne 27. listopadu 1994 poblíže západočeské obce Těškov motorové vozidlo, které řídil podnapilý Václav Šoltys, povoláním soukromě hospodařící zemědělec. Ten zajel s vozem na hráz rybníka a zamkl se uvnitř. Poté, co se oběma policistům podařilo jej přesvědčit, aby vylezl, mu nasadili pouta a služebním vozem ho převáželi do Rokycan.
Podle doplněného znaleckého posudku právě během převozu utrpěl Václav Šoltys rozsáhlá vnitřní zranění v krajině břišní. Po převezení na policejní služebnu začal kolabovat, pročež byl neprodleně přemístěn do nemocnice, kde však následující den přes veškerou snahu lékařů zemřel. Pitva prokázala násilné protržení střeva a sleziny. Dle vyjádření znalců z oboru traumatologie si podobná zranění rozhodně nemohl způsobit sám. Mohla však vzniknout kopáním nebo opakovanými údery obuškem s příčnou rukojetí (tonfou) do oblasti břicha.
Vyšetřování celé události prokázalo, že během převozu zadrženého na služebnu seděl Zdeněk Pihýr za volantem policejního vozu, zatímco Jaroslav Kraft se nacházel na zadních sedačkách spolu se zadrženým (běžný postup je ten, že zadržená osoba sedí na pravém zadním sedadle, aby nemohla během transportu ohrozit řidiče, zatímco druhý člen hlídky ji zajišťuje z levého zadního sedadla). Podle výsledků šetření došlo ke smrtelnému zranění Václava Šoltyse právě v této fázi události. Z toho vycházel senát při určování míry zavinění, když jediným viníkem smrti Václava Šoltyse shledal policistu Jaroslava Krafta, zatímco Zdeněk Pihýr byl zproštěn obžaloby v plném rozsahu.
Celý soudní proces včetně výsledku se zdá být poznamenán čímsi nepochopitelným a nesmyslným. Nejenže Kraft, jakožto jediný odsouzený v této kauze, vyvázl se směšně malým trestem (dva roky nepodmíněně za umlácení zadrženého), nejenže jeho kolega a (přinejmenším) pasivní spolupachatel Pihýr byl osvobozen, ale ještě, zdá se, obdrží milionovou částku v hotovosti za to, že se jeho soudní proces táhl neúměrně dlouho! Původně dokonce měli být viny zproštěni oba pachatelé s idiotským odůvodněním, že ...nelze přesně určit, který z nich Václava Šoltyse smrtelně zranil...! Obžalovaní policisté se navíc během procesu hájili tím, že smrtelná zranění utrpěl poškozený patrně ještě před tím, než zpozorovali a zastavili jeho vozidlo. Absurdita takového tvrzení je přitom zřejmá každému, kdo má alespoň elementární znalosti ze zdravovědy. S roztrženou slezinou by Václav Šoltys nebyl schopen řídit auto, během několika minut by zkolaboval v důsledku masivního vnitřního krvácení do dutiny břišní.
Ponaučení? Pokud se chystáte ubít a ukopat k smrti spoutaného člověka, vezměte si k tomu společníka. Před soudem pak nebude jasné, který z vás ho vlastně zabil, takže vás zřejmě pustí oba.

Jenže v normálním civilním životě to takhle fungovat nebude. Jestliže coby řidič auta, v němž váš kolega a kamarád na zadním sedadle zběsile mlátí a kope muže s ocelovými pouty na rukou, hodláte jeho řádění pasivně přihlížet, budete nejspíše odsouzeni podle §219 trestního zákona za trestný čin vraždy ve spolupachatelství. Nemáte totiž služební odznak, a nemáte ani známé na SKPV a na okresním ředitelství PČR, kteří by váš zločin kryli, zamlžovali fakta, protahovali a mařili vyšetřování takovým způsobem, že nakonec místo mnohaletého trestu odnětí svobody odejdete se soudní síně s kulatou sumičkou peněz.
Potřebuje tahle záležitost nějak sáhodlouze rozebírat? V českém, na hlavu postaveném právním systému mohou policisté umlátit bezbranného člověka, přičemž jeden z nich dostane za podobný čin více než symbolický trest, a druhý bude dokonce odškodněn! Považuje totiž soudní proces za příliš zdlouhavý, což je pro něj důvod ke stížnosti! V kterékoli civilizované zemi by Zdeněk Pihýr strávil oněch 13 let za mřížemi, a stěžovat by si mohl maximálně na kvalitu vězeňské stravy...


Martin Hessler
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Praclovek Praclovek | Web | 27. října 2008 v 15:26 | Reagovat

K tomu nemám, ani co dodat. Snad jen: Policejní Banánistán.

2 Venca Venca | 2. listopadu 2008 v 12:23 | Reagovat

Ještě pořád platí: Rusko - náš vzor. http://www.novinky.cz/clanek/153301-rusti-policiste-upalili-muze-ktereho-prinutili-priznat-se-ke-kradezi.html

3 David David | 7. září 2012 v 21:44 | Reagovat

Svině co dodat!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama