Něco končí

7. října 2008 v 10:37 | Martin Hessler |  STALO SE... /komentáře/
Před pár dny oznámil svou rezignaci plukovník JUDr. Jiří Komorous. Že vám to jméno nic neříká? Vám možná ne, ale feťáci, dealeři a pašeráci drog, ba i pěstitelé marihuany od Šumavy k Tatrám, jak se říkalo za Československa, si nad tou zprávou zamnuli ruce, až jim začaly doutnat dlaně. Odchází obávaný policejní důstojník, velitel Národní protidrogové centrály, nesmiřitelný pronásledovatel narkomafií i drobných tuzemských výrobců omamných látek. Člověk pevných morálních zásad a vysokého pracovního nasazení, poněkud složitá osobnost, ale v každém případě odborník na svém místě. Člověk, kterému kdysi dávno jeho nejbližší kolegové přezdívali "Kolouch" (ovšem jen když nebyl na doslech), ale jehož si vážili všichni, kdo měli tu čest stát s ním na téže straně barikády. Muž obávaný svými nepřáteli a ctěný svými přáteli.
Plukovník Komorous patřil a stále patří mezi skalní odpůrce legalizace drog. Ví proč, a má pro svůj názor pevné argumenty. Možná proto se jaksi "přestal hodit" do moderního světa počátku 21. století, kdy vůdčí osobnosti české i světové politiky na jednom konci utahují šrouby legislativního i společenského pronásledování kuřáků, a zároveň je popřáváno sluchu drogami vygumovaným vlasatým rádoby-aktivistům, kteří veřejně skandují hesla požadující volný prodej hašiše, indického konopí, a dokonce i heroinu.
Neměl jsem tu čest patřit do okruhu přátel nebo snad dokonce spolupracovníků tohoto výjimečného člověka. Pouze jsem se s ním před lety asi dvakrát osobně setkal, a musím říci že na mne zapůsobil jak přirozeným intelektem, tak svou naprostou a dokonalou profesionalitou, pevností zásad a žebříčku morálních hodnot. Je smutné, že naše společnost si neumí takových jedinců více vážit. A ještě smutnější, že z řad policie dobrovolně odcházejí, neboť zřejmě zjišťují, že tam pro ně není místo. Nechceš být politicky korektní? Nechceš slevit, ohnout hřbet a potichu vložit do kapsy obálčičku? Odejdi...!

Velmi rád bych se vyhnul slovům "poslední spravedlivý" nebo podobným zprofanovaným termínům. Jiří Komorous patří k těm, kteří by si velká slova snad zasloužili, ale nějak se k nim nehodí. V průběhu své kariéry musel častokrát úporněji než proti zločincům válčit proti vlastním nadřízeným, kteří mu svědomitě házeli klacky pod nohy, nemohouce mu odpustit jednak vysokou úspěšnost jeho týmu, jednak to, že odmítal "plout po větru". Plukovník Komorous totiž pevně věřil ve svou práci. Nestal se policejním důstojníkem a expertem na boj proti drogovému podsvětí pro hmotné výhody, pocit moci nebo z kariérismu. Neochvějně a do poslední chvíle věřil tomu, že dělá správnou věc. Nenechal se odradit ani nedostatečnou podporou ze strany svých představených (pokud by ovšem nebylo výstižnější použít slov vyslovená sabotáž), ani výhrůžek kriminálních živlů. Ba dokonce ani vysokých peněžitých odměn, jež byly vypsány na jeho hlavu mafiánskými špičkami. Pod vedením JUDr. Komorouse provedla Národní protidrogová centrála na 1400 operací, zadržela 2700 pachatelů a vyrostla v jeden z nejrespektovanějších protidrogových policejních útvarů na světě. Kolikrát ovšem musel hájit svou organizaci před aktivitami funkcionářů Ministerstva vnitra, kteří hodlali NPC zrušit a pracně vytvořený tým specialistů rozpustit... O kvalitách této jednotky hovoří i fakt, že za 15 let existence NPC nebyl zaregistrován ani jeden případ úniku informací nebo korupce v jejích řadách.
Přiznávám že je mi poněkud smutno. S plukovníkem Komorousem odchází jeden z posledních, ne-li vůbec poslední skutečně čestný a dobrý policajt. Když už nebudou takoví, komu se dá v tomhle státě ještě věřit? Nevím kde se tento výjimečný muž za čas vynoří. Zda v politice, v podnikatelském sektoru, nebo v nějakém zcela jiném odvětví lidské činnosti. V každém případě se nemohu ubránit pocitu, že s jeho odchodem něco dobrého končí. Možná že končí policie taková, jaká byla v dřívějších letech, a jaká by koneckonců měla být... Organizace, jejímž smyslem existence byl boj proti zločinu, a ne vyžírání státního rozpočtu, braní úplatků, protekcionismus a šikanování obyvatel. Sbohem, pane plukovníku. A hodně štěstí kdekoli, kam vás vítr zavane...

Martin Hessler
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Praclovek Praclovek | Web | 7. října 2008 v 12:58 | Reagovat

Já se jeho odchodu vůbec nedivím. Za ty roky toho už musí mít plný zuby.

2 Slávek Slávek | E-mail | Web | 9. října 2008 v 19:35 | Reagovat

No jo, ted budou albanci a jina pakaz nabizet - hašhaš?nechceš? na kazdym rohu. Pod timhle clankem se ti klidne podepisu. Hlavne jak se Kriva Fronta Vcera nebo jak se ten periodikum jmenuje :-)do Komorouse jednou oprela, ze jeste za mlada napsal do prihlasky na policejni akademii jako motivaci, ze chce slouzit rezimu. Jsem si rikal, a co tam jako mel napsat v 80 letech? Dobry kriminalista, alespon podle me, je nestranny za kazdeho rezimu, ma svych pracovnich starosti dost. Asi by byla dobra motivace podpalovat stohy a podrezavat pokladniky, ze...

Reakce plukovnika Komorouse byla naprosto spravna - zeptal se I-děsu na rovinu, a kde ze to byly z tou investigativnosti jejich novinarskou, kdyz za jeho hlavu mafouni vyhlasili odmenu. Si to pamatuju, pekne krivemu zrcadlu Mladyho Franty zklaplo. Se priznam, ze jako dalsi tah od najatych novinaru jsem ocekaval mapovani jeho pohybu a zverejnovani jeho trasy pod zaminkou, no, rekneme, rychle jizdy. Jako v pripadu Grosse (ten asi prechodne na vnitru taky nekomu vadil), aby to jednooky optici meli snadnejsi.

At se mu dari a at ma klid. A jeste lepe at se vrati. Je videt, ze tu prihlasku nepsal nadarmo. At uz tam bylo jako motivace napsano cokoliv v tehdejsim duchu, ucel mnohokrat zaplatil prostredky. MENE, TEKEL, PERES, Mlada Fronto.

3 M.H. - Admin M.H. - Admin | 10. října 2008 v 8:49 | Reagovat

Vtip je v tom, že na rozdíl od Grosse (ne že bych "Křišťálového Standu" nějak zvlášť miloval, to zase ne!) je Komorous opravdu zběhlý v konspiraci. Pokud by ho nějací novinářští poskoci amatérsky sledovali, brzy by na to přišel a buď by jim prostě zmizel, nebo by se jim v zádech objevili hoši z jeho týmu a "taktně" by je upozornili, ať si hledí svého... Při jeho práci, postavení a potenciálu ohrožení nelze ani jiný postup očekávat. Což nebudiž chápáno jako kritika, nýbrž jako pouhé konstatování.

4 Bartalmission Bartalmission | E-mail | 29. prosince 2008 v 9:59 | Reagovat

I já želím odchodu poctivého férového policisty plk. JUDr. Komourouse ze služby. V roce 2000 v rámci zasedání jedné meziresortní komise jsem měl možnost s ním krátce osobně pohovořit.  Tehdy byl v hodnosti majora. Vyzařovala z něj odvaha a odhodlání poprat se se zlořádem. Říkal jsem si tehdy a říkám si i dnes, že naše policie potřebuje více takových chlapů ve správném smyslu toho slova. Tedy takových poctivých policistů jako je plukovník Komorous a další, ti jemu v odvaze a odhodlání podobní. Jaká je však každodenní realita?  Bohužel taková, že ti poctiví, féroví a tedy rovní (tj. neohební) policisté odcházejí z řady různých důvodů z činné služby. Je to takový námět k zamyšlení pro nás všechny. Ale... Neměli by se nad tímto stavem zamyslet ještě o něco hlouběji než my - řadoví občané a daňoví poplatníci - ti, kdož za chod policie a tedy vnitřní bezpečnost našeho státu zodpovídají?

5 Smaragd Smaragd | E-mail | 7. března 2009 v 0:27 | Reagovat

Kdo se díval na Všechnopárty 3.3.09 na ČT1 a je objektivní, tak musí uznat, že takový chytrý, charakterní chlap se dnešním vladařům nehodí do krámu. Pochází z rodiny jako 3. generace policajtů, a já mu děkuji za nezapomenutelný hodinový rozhovor, kdy mne bral přes můj věk 76 let a hodnost npor. jako rovnocenného diskutéra. Přeji mu hodně zdravé nespokojenosti a štěstí do dalších let života. VR

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama