Čistota - půl zdraví

18. září 2008 v 9:51 | Martin Hessler |  CO SE JINAM NEVEŠLO
Napadlo vás někdy, jak důležitou roli hrají v našem každodenním životě vžitá společenská klišé? Kolik věcí děláme jednoduše proto, že to považujeme za normální, správné a obvyklé, a vůbec se nad nimi nezamýšlíme? A možná by stačilo krátké zauvažování a přišli bychom na to, že některé na první pohled banální a samozřejmé úkony možná postrádají logické opodstatnění.
Každý ví, že po použití WC si má umýt ruce. Jasná, všední záležitost, o čem tady sáhodlouze meditovat. Vtloukali nám to do hlav doma, v mateřské školce, ve škole i leckde jinde a později. Slušný a čistotný člověk, vycházeje z toalety, používá mýdlo a vodu… Proč vlastně? To je jasné… protože… Víte to někdo?
Přece kvůli hygieně! Je nechutné podat někomu ruku nebo zasednout k jídlu, když jsme předtím sahali na rukojeť splachovadla a záchodové sedátko, nehledě na to, že nám mohlo při očistném obřadu na prstech ledacos ulpět. Fuj. To přece musí dolů. Namydlit, umýt, utřít!
Jenomže… Zamyslete se na chvíli nad tím, na co všechno jste sahali, než jste vůbec na záchodek zamířili. Výčet bude jistě zajímavý. Klika od kanceláře, držadlo v tramvaji (jehož se možná jen pár minut před vámi držel páchnoucí bezdomovec), zábradlí na schodišti, rukojeť nákupního vozíku (jež byla vyhodnocena jako jeden z biologicky nejzamořenějších předmětů vůbec), peníze (zkusili jste si někdy představit, kolika různýma rukama projde taková bankovka za jediný den, a kolikrát přitom upadne na zem?), pultík u okénka na úřadě, o nějž se denně opře pár stovek lidiček - jo, a taky jste možná pohladili něčího pejska a v práci podali ruce několika klientům. Načež, když vás příroda zavolá, klidně jdete na WC, a toutéž rukou si sáhnete na…. nebudu to rozvádět.
Krátce řečeno: Mytí rukou po použití toalety má snad opodstatnění z hlediska společenského. Ale počítejte s tím, že čisté je budete stejně mít jen do okamžiku, než při odchodu sáhnete na kliku, kterou nejspíš před vámi stejně ohmatal někdo, kdo si ruce nemyl. Z hlediska hygienického je mnohem důležitější použití umyvadla před akcí. Jestliže vyjdete ze záchodu s neumytýma rukama, možná budete za čuně, ale na 99% z toho neonemocníte. Obráceně to rozhodně neplatí. Nebezpečná nákaza se totiž nemusí do organismu dostat nezbytně a výhradně ústy…
Pane jo, mám já to ale starosti… Lidičky, Hessler se zbláznil!
Martin Hessler
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cellofhope Cellofhope | E-mail | Web | 22. listopadu 2011 v 12:06 | Reagovat

Pěkný....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama