Marihuana: Mediální bublina?

5. února 2008 v 21:21 | Martin Hessler |  SVĚT KOLEM NÁS
Čas od času a téměř pravidelně se vynořuje otázka legalizace takzvaných měkkých drog. Ano, či ne? Kdo má pravdu? Zastánci (a zhusta i pravidelní konzumenti) konopí a jiných podobných látek, nebo odpůrci, kteří varují před neuváženým vypouštěním džina z láhve?
Mezi nejčastěji opakovanými argumenty slýcháme, že tzv. marihuana (cannabis, konopí indické, lidově tráva - účinná látka THC) je ve skutečnosti neškodná, neboť nevyvolává fyzickou závislost a lidskému zdraví škodí mnohem méně než třeba kouření tabáku nebo konzumace alkoholu. Této nebezpečné lži bohužel věří nejen její rozšiřovatelé, ale i řada mladých lidí, kteří nemají o reálných účincích THC na lidský organismus ani ponětí.
(Pro srovnání: Ani kokain nevyvolává fyzickou závislost, rozhodně ne dříve než za 6 - 10 let pravidelného užívání. Tedy podstatně později, než stačí svého konzumenta zabít nebo změnit v trosku. Máme jej snad proto považovat za neškodný?)
Kdo se nebrání přijetí seriózních informací, může si lehce zjistit, že konzumace látek na bázi THC nevratně poškozuje neuronové výběžky v mozku. Důsledkem pak bývají poruchy krátkodobé i dlouhodobé paměti, funkce emočních center, zpomalování reflexů a omezení vnímání bolesti. Při dlouhodobém užívání této látky lze zaznamenat halucinace, stavy nazývané "flash-back" (postižený jeví známky požití drogy, i když je momentálně "čistý", má vidiny a poruchy smyslového vnímání) či apatické stavy. Časté jsou i případy, kdy marihuana slouží coby "přestupní" droga na cestě k halucinogenům či opiátům.
(Otázka na okraj: Věříte skutečně tomu, že vdechování dýmu ze surových, usušených části rostliny indického konopí, navíc zabalených do papírku, prospívá něčím plícím?)
Pokud je to na vás příliš suchopárné, jeden příběh ze života:
Jeden můj (dnes již bývalý) kolega a dobrý známý jménem (dejme tomu) Jirka měl kamarádku. Svobodnou matku o několik let mladší než byl on sám, milé, přívětivé a veselé stvoření. Kdo je otcem její dcerky, s tím se nikdy nesvěřovala, ale starala se o ni s úzkostlivou svědomitostí. Problém nastal ve chvíli, kdy se dala kýmsi strhnout k tomu, aby si občas, "rekreačně", dala jointa. Ze začátku to nepřinášelo žádné potíže, dlouho zůstávalo u občasných víkendových "čoudů". Pak se ale, ke svému neštěstí, dala dohromady s mužem, který jí marihuanu prodával. Nastěhovala se s dcerou do jeho bytu, a on ji coby svou momentální přítelkyni začal zásobovat zdarma. Mohl si to ostatně dovolit, měl poměrně rozsáhlou klientelu, nepohrdl ani nezletilými zákazníky, a také se při svém nelegálním podnikání zdaleka neomezoval jen na konopí.
Za těchto okolností se ona slečna (říkejme jí třeba Zuzana) dostala brzy na skluz. Neomezovaly ji už finanční možnosti, její spotřeba rapidně rostla, množily se stavy kdy prakticky nevnímala realitu, a kvalita péče o dítě tomu záhy odpovídala. Děvčátko bylo stále častěji doma samotné nebo je hlídali známí, zatímco maminka se svým přítelem se někde věnovali svému drogovému relaxu. Jirka to vše sice zpovzdálí sledoval, ale de facto nemohl v mezích zákona dělat nic. Zuzana byla dospělá, svéprávná, a on neměl vůči ní ani jejímu dítěti žádná práva. Pár dní poté, co se mi se vším svěřil a já nahlas vyjádřil myšlenku, zda by nebylo lépe vyrozumět Odbor péče o dítě, neboť holčičce by možná bylo lépe někde u příbuzných (či v krajním případě v ústavní péči), než v rukou dvou nezodpovědných narkomanů, nastal bohudíky zlom.
Zuzana zazvonila nad ránem u Jirkových dveří s dítětem v náručí, vyděšená, zbitá a v šoku. Ukázalo se, že jejímu druhovi přestala už před časem marihuana stačit a přesedlal na heroin. Skončil v zaměstnání a věnoval se už jen kšeftům s drogami, aby si obstaral prostředky na svou vlastní spotřebu Tu noc se vrátil domů kolem třetí hodiny po půlnoci, zfetovaný až běda, a když Zuzana odmítla jeho neurvalou pobídku, aby ho orálně uspokojila, vytáhl ji za vlasy z postele a zmlátil ji a zkopal téměř do bezvědomí. Nejsem si jist, zda to byl jen důsledek strachu, nebo zda v ní zvítězil zdravý rozum, ale jakmile se trochu vzpamatovala, sebrala pár věcí, popadla dceru a z bytu utekla. S pláčem přišla pro pomoc k Jirkovi a nechala se přesvědčit, aby vyhledala odborníky. Její bývalý druh ji ovšem nyní urputně pronásleduje, kategoricky žádá aby se k němu vrátila, a vyhrožuje zabitím jí i dítěti.
(Události se staly tak, jak jsou popsány, jména aktérů jsou samozřejmě smyšlená)
Ne, nechci tvrdit že takhle skončí každý, kdo si na večírku se spolužáky potáhne z jointa. Ale mějme na paměti, že neexistují žádné měkké ani tvrdé drogy, a neexistuje nic jako jejich bezpečná konzumace. A že případná legalizace jakýchkoli psychotropních látek je pohrávání si s odjištěným granátem. Drogy provázejí lidstvo už od úsvitu věků a zřejmě nikdy se nám je nepodaří ze společnosti vymýtit. Ale to nemůže být důvodem k tomu, abychom boj s drogami vzdali a naivně doufali, že se civilizační problém číslo jedna nějak vyřeší sám. Zatím máme alespoň prostředky, jak obchodníky se smrtí stíhat a trestat. Máme se jich snad zříci a dívat se bezmocně na to, jak ohlupují naše děti svými vylhanými báchorkami o "neškodných měkkých drogách"?
Jsem připraven na námitky konzumentů konopí, že kritizuji něco, co jsem nikdy nevyzkoušel.. Má odpověď je prostá: Děkuji, nemám zájem zkoušet ani konopí, ani jiné drogy. Nejsem zastáncem hesla, že zkusit se má všechno. A za jediný bezpečný přístup k drogám považuji vyhnout se jim obloukem. Snad je to výchovou, snad proto, že od 18 let jsem měl, z titulu svého povolání, šanci střetávat se denně s necenzurovanými následky toxikomanie. Necítím potřebu otupovat si mozek chemikáliemi. Chci životem kráčet, a ne vrávorat s nepřítomným, debilním úsměvem ve tváři. A díkybohu se dovedu od srdce zasmát i bez "marjány"…
Martin Hessler
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JiHei JiHei | Web | 10. února 2008 v 13:29 | Reagovat

..a naštěstí i bez konzumace jiných drog, z nichž nevyjímám alkohol. Příjemnou a pozitivní náladu mi dokáže navodit i třeba jen sluníčko, sport, milej člověk, hezkej film, dobrá muzika.... i práce, kterou mám ráda.... Prostě  - je toho hodně a jsem ráda, že tohle všechno umím vnímat a dobíjet se tím. Protože " baterky na nule " máme občas každej. I já. :)

2 2012 A.D. 2012 A.D. | E-mail | 25. února 2008 v 20:09 | Reagovat

Drogy jsou jistě velký problém, ale "civilizační problém číslo jedna" je hlavně civilizace sama v dnešní podobě. Už teď je tahle planetka přelidněná a za pár let, až nás dostihnou všechny problémy, které si pečlivě tolik let připravujeme, už bude úplně jedno jestli někdo fetuje nebo ne, protože hlady chcípnou oba :-)

3 Dejv Dejv | 25. března 2008 v 9:34 | Reagovat

Hlaska "nejsou zadne mekke drogy" smrdi pokrytectvim. Kdyz nekdo takhle broji proti trave, proc nebroji i proti alkoholu, cigaretam, kafi, cokolade, sexu... a vubec vsemu co dela zivot snesitelnym.

V dostatecnem mnozstvi cloveka zabije vsechno. I voda.

A kdo nema soudnost se odrovna cimkoliv.

4 nonazi nonazi | 28. března 2008 v 15:24 | Reagovat

V clanky snad uz chyby akorat vymysli typu "postavajici dýýýler u skoly", "znamky napustene LSD".

Ja osobne sem vyrustal v rodine kde otec byl alkoholik.Kde jste byl Vy a Vami podobni kritici,kdyz nas napadal pod vlivem alkoholu. Neverim tomu ze by zkoureny clovek nekomu ublizil,a hlavne vlastni rodine.

Alcohol nici tisice rodin a protinemu zde nevidim ani slovicko.Ostatne predpokladam ze alcohol pijete.

Flasback je vyraz jenz se uziva u LSD (btw latka kterea kompletne prekopala moderni psychologii(bohuzel zdemonizovana a utlacena)).

A flashback u travy na bazi zrakovych a sluchovych halucinaci je nesmysl...

A ohledne drog a historie doporucuji prostudovat platona a jejich mysteria.V podstate cela nase zapadni civilizace je zalozena na vizich.Povijnice nachova byla pouzivana pro svoji latku,s ktere se dnes vyrabi LSD.....

Kazda doba ma sve obetni beranky a ritualy ...v dnesni dobe to jsou drogy a narkomane. I kdyz je zcela zrejme ze 99 procent problemu dela ilegalita drog.Ostatne vsichni vime jak dopadla prohibice v USA. 40 tis zlocinu za par let...

Jo a doufam ze me nesmazete.Je to muj nazor.PS Travu nehulim...

5 M. H. - Admin M. H. - Admin | 1. dubna 2008 v 9:51 | Reagovat

Pro NONAZI: Nevidím žádný důvod váš komentář mazat, jelikož je napsán slušně. Každý má právo na názor. O LSD samozřejmě vím, ale přestože tato látka byla úspěšně využita k léčbě jistého procenta psychicky nemocných pacientů, její zneužívání toxikomany si vyžádalo tisícinásobné počty obětí, mezi něž počítám i ty, kdo po opakovaném požití LSD v podstatě zešíleli. Nesouhlasím s tím, že by konzumenti drog byli něčími obětmi. A pokud jsou obětmi, tak jedině své vlastní hlouposti a závislosti. Od svých 18 let jsem měl z titulu své profese prakticky denně možnost (a často i nepříjemnou povinnost) střetávat se s necenzurovanými následky zneužívání drog. takže v některých věcech se zkrátka neshodneme. Jsem přesvědčen, že legalizace drog by přinesla nesmírné utrpení celé společnosti na mnoho dalších generací, a možná že i rozpad západní civilizace tak, jak ji známe dnes. Pokud budete mít možnost, zajeďte se podívat do Kolumbie a uvidíte sám, jak nesmírné škody napáchaly drogy v tamních "favelách". Chánov a Matiční ulice jsou proti nim civilizovaná předměstí.

6 M. H. - Admin M. H. - Admin | 1. dubna 2008 v 9:52 | Reagovat

P.S.: Ten příběh není smyšlený, opravdu se stal... A nic na tom nezmění, zda mi to věříte nebo ne.

7 Oops Oops | 1. dubna 2008 v 19:44 | Reagovat

Myslím si že Marihuana není nebezpečná kdyý její uživatel není nezodpovědný člověk. Já osobně studuju na gymnáziu, rád se bavím, ve střídmé míře se občas napiju alkoholu a někdy si zakouřím marihuanu. Nemám potřebu to moc často opakovat, prostě někdy jednou za půl roku se s kámošema zkouříme a nevidím na tom nic špatného. Je vám dobře, máte veselou náladu a takový ten klidný příjemný pocit. Nemám rád žádné tvrdší drogy a myslím si že žiovt se dá vychtunat i bez stavu po marijaně. Ale proč si občas nedopřát i ten?

8 nonazi nonazi | 16. dubna 2008 v 16:26 | Reagovat

Dik za slusnou odpoved...Ja vim ze legalizace by byla peklo, ale na druhe strane proc treba nejet podle švycarskeho modelu...Tam si letitý  narkomane mohou koupit heroin za vyrobni cenu. Setri svoje zdravi, penize a nekradou.

Jako obet je chapu s toho hlediska ze jsou diskriminovani oproti uzivatelum alkoholu.(ktery zabiji bezkonkurencne nejvic)

A LSD po opakovanem  pouzivani je mensi procento tech co zesileli ,nez u alcoholu...Neni to rekreacni droga,ale pomucka pro badani v mysli.

T.LEARY a Zablesky pameti

GROF - holotropni vedomi  http://cs.wikipedia.org/wiki/Stanislav_Grof

SZASZ - ceremonialni chemie

Proc by kolem teto latky co nezabiji vzniklo tolik povyku..Ostatne prvni misto kde jsi zamestnenci prosadili ze nebudou delat testy na drogy bylo SILICON VALEY....A to nemluvim o dopadu na umeni filozofii pocitace atd....

Nejvetsi procento leceni alkoholiku pomoci LSD.(samozrejme pod odbornym vedenim zkusenych lidi)

Nejvetsi procento napravenych kriminalniku...T.Leary vezensky experiment

Tahle latka nam umoznuje znovuzrozeni naseho EGA a nastartovani do novych koleji....Samozrejme ze clovek co pronde psychedelickou zkusenosti neni lehce zmanipulovatelny a mene zahackovany na SYSTEMu..(da se jit i jinou cestou meditace .holotropni dychani-grof, ci jine metody k promene osobnosti)

Peace

9 Annye Annye | 25. května 2009 v 21:33 | Reagovat

chtěla sem se zeptat, jestli se dá zažít flashback třeba i několika denní... prostě nehulíte, nepřijímáte žádnou halucinogenní nebo podobnou látku, přesto jte ve stavu zhulenosti..

10 stepik stepik | E-mail | 3. dubna 2010 v 0:34 | Reagovat

Článek je bohužel krátký.O objektivitě se mluvit také nedá.Doporučuji http://chibis.overstream.net/swf/player/oplx?oid=s0u6r1tmadly&noplay=1

11 yperit yperit | 2. dubna 2013 v 0:29 | Reagovat

S článkem nesouhlasím. Už slova tvrdé a měkké drogy co mezi nimy neni rozdíl jsou "promiň" volovina.

Wikipdie říká :

Droga (léčivo) – usušené nebo jinak konzervované rostliny, živočichové, jejich části nebo produkty jejich metabolismu, sloužící jako léčivo nebo k podobným účelům.

Psychoaktivní droga (návyková látka, psychotropní látka, droga) – látky ovlivňující psychiku, zpravidla návykové, některé škodlivé a vesměs nelegální nebo státem omezované

Tady bych se pozastavil a přerozdělil tyto "sračky" na ty co si vemu jednou a už nejde přestat a ty co mohu využívat prakticky neomezeně ale nenutí mne k "recidivě"

HM .... a co takhle počítačový hry? automaty? chlast? cíga? adrenalin?

I na adrenalinu můžeš získat závislost. Zakážeš skokanů skákat? Že je to recidíva?

Prostě s to napsal naprd. Promiň, ale je to tak.

12 yperit yperit | 2. dubna 2013 v 0:48 | Reagovat

Samo s sebou nemuvím vo tom příběhu, je to jen jeden z tisíců či dokonce milionů případů kdy lidičky nezvládli co dělali.

Nejlíp to povídal ten děda co koukal z okna důchoďáku na partičku mladejch jak hulí brčko a povidá "chudáci klucí kouří všichni jednu cigaretu, podávaji si jí dokola a ještě se tomu smějou"

Nad tim bych se pozastavil :
: ten děda vopravdu nevěděl co si podávaji?
: dřív jsme tu trávu neměli?
: co by asi poznal aby to bylo špatně? Myslím z okolní zkušenosti svýho věku?
: jak je to možný? Přece neni možný, že tráva přišla až s koncem komančů?
Nebo jo?
: Jsem na to moc mladej abych to dostatečně posoudil, ale dřív tu drogy byli opravdu jen v malým množství a pár típcích co cumlali "celaskon"?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama