Ještě jednou americký radar

4. února 2008 v 18:14 | Martin Hessler |  SVĚT KOLEM NÁS
Írán v pondělí provedl zkoušku raketového nosiče, který mu má umožnit vynést do vesmíru vlastní satelit. Oznámila to íránská státní televize. Televize před vypuštěním zveřejnila snímky rakety na odpalovací rampě v pouštní oblasti. Satelit pod názvem Omid (Naděje), by měl být podle televize vynesen do vesmíru během příštího íránského roku, který začíná 21. března.
Tuto zprávu přinesly světové tiskové agentury dne 4. února 2008. Pravděpodobně nikdo alespoň trochu soudný nepochybuje o tom, že balistická raketa, schopná vynést do vesmíru satelit, dokáže dopravit i nukleární hlavici z jednoho kontinentu na druhý. Zprávy o íránském jaderném programu jsou poměrně kusé, ale víme že vláda této země nakupuje v Rusku velké množství obohaceného uranu a také příslušné technologie k jeho zpracování. Je třeba něco dodávat? Íránci jsou (v lepším případě) už jen pouhý krůček od zvládnutí produkce mezikontinentálních balistických raket s jadernými náložemi. Je třeba vysvětlovat, jak nebezpečné jsou tyto apokalyptické zbraně v rukou muslimských extremistů?
Írán je typická ultrakonzervativní muslimská země s totalitním režimem založeným na státním náboženství, islámu. Náboženská policie a islámské soudy mají v tomto státě prakticky neomezenou moc. Internet je zde zakázán, sdělovací prostředky podléhají státní kontrole a přísné cenzuře, vlastnictví mobilních telefonů a satelitních přijímačů je krutě trestáno. Pokud si namontujete na domek satelitní anténu, riskujete udání a zatčení - většina z nemnoha majitelů této "vymoženosti" ji tedy umisťuje do dvorka, tak aby nebyla z ulice vidět, a je připravena k její okamžité demontáži a ukrytí, kdyby se snad objevila policie. Poněkud to připomíná okolnosti, za jakých se v letech protektorátních poslouchal londýnský rozhlas.
S rozpočtem závislým na příjmech z exportu ropy, s infrastrukturou na úrovni rozvojových zemí, za neexistence občanských a lidských práv, soudí íránská vláda, že se neobejde bez velmi nákladných a velmi účinných strategických zbraní. Nevím jak vy, ale já mám z takového postoje obavy. Nechci být součástí civilizovaného světa, vydíraného "atomovými pistolníky" vzývajícími Alláha, a osobujícími si právo vraždit v jeho jménu nevěřící. Opravdu někdo z vás věří tomu, že není nutné aby se celý svobodný a demokratický svět semknul v jednotném boji proti těmto superteroristům? Vážně se ještě domníváte, že protiraketový štít je jen záminka amerických "imperialistů" k další světovládné expanzi? Tomu snad za dané situace nemohou věřit ani kovaní bolševici, vychovaní na VUML ve skálopevném přesvědčení, že USA jsou tou pravou říší zla!
Mějme se na pozoru, rozhodněme se správně, dokud je čas. Kolik ještě musí vytéci krve, aby někteří z nás pochopili, že každý projev smířlivosti a ochoty k dohodě jen znásobuje sebevědomé požadavky těchto banditů? Poučme se z historie a neopakujme chyby těch, kdo ve 30. letech minulého století věřili, že se pomocí ústupků, kompromisů a proklamované mírumilovnosti s Hitlerem nějak dohodnou. Těch, kdo v bláhové zaslepenosti věřili vlastním lžím tak dlouho, dokud okované boty vojáků Wehrmacht nedupaly ulicemi jejich měst a občané jejich zemí nebyli bezmocně hnáni jako dobytek na porážku. Nenamlouvejme si, že nám se to stát nemůže, nelžeme si do vlastní kapsy až do okamžiku, kdy udeří blesk z čistého nebe. Už brzy by to mohl být blesk atomový!
Martin Hessler
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 P.Hauser P.Hauser | E-mail | 15. února 2008 v 9:33 | Reagovat

Zdravím Vás, bohužel jsem od naší minulé korespondence byl delší dobu v oblasti bez moderních komunikačních prostředků, tedy alespoň těch civilních... Moje stanovisko v této věci je poněkud ovlivněno státem, pro jehož složky v současnosti pracuji, nicméně si myslím že i tento stát je potenciálně ohrožen právě íránským raketovým programem. V této souvislosti jsem zcela nepochopil postoj USA k nabídce užívání  radaru tuším v Gruzii. Nejsem odborníkem na protiraketové systémy, má specializace je jiná a tyto znalosti nevyžaduje, ale z dostupných materiálů (podotýkám ZDE dostupných) by se dalo s úspěchem pochybovat o tom, že radar plánovaný na území ČR je PRIMÁRNĚ určen pro zachycení íránských raket. Na sledování této oblasti by byl možná výhodnější ten druhý, ale to mi nepřísluší hodnotit. Jen bych podle zdejších názorů v ozbrojených složkách soudil, že postoj USA k Rusku by se opravdu měl změnit, protože (a věřte že z vlastní zkušenosti) vím, že Rusko ať už jsou na to názory jakékoliv, je dnes úplně jiný stát než za Jelcina. Rusko je znovu velmoc a i když má spoustu problémů, má také právo na vlastní bezpečnost a silácké postoje a výroky G.W.Bushe vůči této zemi opravdu nejsou nejšťastnějším způsobem, jak s Ruskem jednat.

   Nepředpokládám, že se mnou bude někdo v Čechách souhlasit, jen dávám k dobru nástin pohledu na věc z té druhé strany. Nejsem sympatizant ani jedné strany v této věci, jsem profesionál a nemohu si to dovolit.

   Přeji hodně zdaru ve Vaší práci.

2 M.H. - Admin M.H. - Admin | 15. dubna 2008 v 17:31 | Reagovat

Na tomto místě byl komentář návštěvníka, který se podepsal jako SEKERA. Lituji, příště to zkuste slušně! Nejde ostatně o to, kolik zemí již Írán NAPADL, ale kolik je jich íránský ultrakonzervativní islamistický totalitní režim SCHOPEN napadnout. Za předpokladu vlastnictví balistických mezikontinentálních raket s termojadernými hlavicemi se jedná takřka o všechny státy světa...

3 Mrhoš Mrhoš | E-mail | Web | 28. dubna 2008 v 19:38 | Reagovat

Zdar pěkné články když si udělam čas tak dobre počteničko ale času nikdy neni dost.

4 2012A.D. 2012A.D. | E-mail | 21. června 2008 v 20:00 | Reagovat

Proti článku vůbec nic, jen mám dojem, že Írán údajně vyvíjí atomovou bombu, tedy zbraň založenou na štěpení jader těžkých prvků. Jelikož jste zde použil termínu "termojaderný", tedy založený na slučování jader lehkých prvků, buď mi zůstalo o íránském zbrojním vývoji něco utajeno nebo se jedná jen o chybu v terminologii...

5 yperit yperit | E-mail | 2. dubna 2013 v 1:20 | Reagovat

Touha po území : Irák bude vlastnit termonukleární hlavice, co došáhnou až do ameriky. Hle : amerika nepude do iráku pro ropu.

Pokud jsem četl správně tvoje články ohledně zbraní, "se kterými jsem bezvýhradně souhlasil" tenhle mě štve.

Tahle zbraň zaručí adekvátní obranu, proti eventuálnímu agresorovi.
Bude to jako s vlastníkem pistole, na kterýho si vyskočí zloděj. Taky si agresot 2x rozmyslí, než tam pude, víš von New york zahalenej v radioaktivním oparu, je hnusná představa nejenom pro nás a to sme sakra daleko.

Osobně jsem dost nešťastnej, že tu pár hlavic s možností mezikontinentálních letů nemáme. Protože dokud tu nebudou, nemáme naši zemičku čim chránit. Zas se odvolám na Tvuj článek, kde je zakazování zbraní prakticky zločinem.

Bez možnosti odpovědět, stejnou silou, nejsou žádný možnosti.
Ministr obrany vč. vlády je banda neschopnejch mamlasů co si neuvědomujou, že vlastně nevládnou, ale poslouchaji. Doukud neukážou, že jsme dobří jako ti ostatní, jsou odsouzení k mojí lítosti - Rsábci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama