Alkohol a reforma

21. ledna 2008 v 12:29 | Martin Hessler |  STALO SE... /komentáře/
Přední čeští výrobci lihovin a vína se chystají zdražit své produkty. Téměř o pět procent. Tato zpráva vyvolala v Češích prakticky národní hysterii, člověk se pomalu obává, že vypukne revoluce.
Po pravdě musím říci, že to dost dobře nechápu. Proč tolik povyku právě kvůli téhle komoditě? Nebo se snad odpůrci hospodářské reformy z řad levice obávají, že vbrzku nebudou mít na alkohol? Že už nebudou moci vysedávat v hospodě tak dlouho a často jako dosud?
Češi rádi a často fňukají, jak je ten či onen ožebračuje, jak je všechno dražší a dražší, jak za chvíli skončí na ulici a zemřou hlady. Nuže, vážení spoluobčané, mohu vás ujistit že v horizontu příštích let vám patrně nic podobného nehrozí. Průměrné platy neustále narůstají, životní úroveň obyvatelstva je nejvyšší od roku 1918. Nevěříte? Stačí se zajet podívat o víkendu k některému hypermarketu Tesco nebo Globus. Davy lidí tlačí přeplněné nákupní vozíky k pokladnám a cpou do leasingovaných automobilů potraviny, elektroniku, oděvy, láhve s alkoholem. Moji milí Čechové, nelžete sami sobě! Peněz na živobytí máte v drtivé většině dost a dost. A pokud náhodou ne, bude to asi v první řadě vaše vina, ne vina vlády této, minulé, předminulé či nějaké jiné. Jistě, spousta věcí by mohla být levnější, či by aspoň jejich ceny nemusely být uměle zvyšovány. Společnost ČEZ je typickýma a odstrašujícím příkladem, kam vede monopolní postavení na trhu se strategicky nezbytnou komoditou (v našem případě energiemi). Ale hodláte-li se srovnávat s občany zemí ležících od nás na západ a s poměrným blahobytem, v němž žijí, nezapomínejte na dvě věci: Průměrná švédská, rakouská, německá nebo francouzská hospodyňka také musí počítat peníze, aby vyšla. I průměrné švédské, rakouské, německé nebo francouzské rodině rok od roku ubývá peněz a přibývá starostí. A všichni tito lidé za své kapitalistické platy odvádějí také kapitalistickou práci! Celou svou pracovní dobu dřou a kmitají, nechodí během ní na rauchpauzy, po nákupech, ke kadeřnici nebo na dortík do bufetu. Nevykecávají se na chodbách a ani je nenapadne odejít, dokud nemají práci hotovou. Jestliže je v osm hodin večer zvedne od sledování televize telefonát jejich zaměstnavatele, že má pro ně nutný pracovní úkol, vyskočí z křesla a s ochotným "ano, pane řediteli, za dvacet minut jsem tam" se běží oblékat.
Suma sumárum, reforma financí se dotkne většiny obyvatel tohoto státu. Nevím jestli je dobrá, špatná nebo prostě jen nepopulární, nejsem odborný ekonom. Ale v každém případě je nutná, protože bez ní bychom brzy dospěli ke státnímu bankrotu. Není možné si donekonečna půjčovat na výdaje a doufat, že to za nás jednou někdo zaplatí.
Komu se za dané situace zdá, že má málo peněz na alkohol, toho nevidím důvod litovat. Alespoň bude méně vysedávat v hospodě a více pracovat. A pokud se mu nechce starat o své hmotné zaopatření a opět, znovu, donekonečna spoléhá, že mu někdo něco dá - ať pije dešťovou vodu. Ta je zatím bez přirážky.
Martin Hessler
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JiHei JiHei | Web | 28. ledna 2008 v 21:45 | Reagovat

Souhlasím, protože moje roční spotřeba alkoholu by dokázala spoustu lidí tak akorát rozesmát..:).

2 Ondras Ondras | E-mail | 28. března 2008 v 22:10 | Reagovat

Také souhlasím, moje spotřeba alkoholu by snad nerozesmála nikoho.

3 jarda jarda | E-mail | 17. dubna 2008 v 14:42 | Reagovat

já já jsem abstinent:D ja bych alkoholiky spis rozplakal:D

4 Praclovek Praclovek | Web | 21. července 2008 v 1:38 | Reagovat

U nás je hospoda, já tam už tam dlouho nechodím, ale říká se jí 'Rudý koutek'. Až sem slyším ty řeči a kecy, co se tam vedou... Chce to nejdřív makat a teprv potom chlastat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama