Superby a Izrael

11. září 2007 v 10:27 |  STALO SE... /komentáře/
Zprávou, jež v uplynulých dnech potěšila srdce mnohého Čecha je, že model Škoda Superb mladoboleslavské automobilky se stal vítězem výběrového řízení izraelské vlády na nový vládní vůz. Bohužel jak už to v našem spletitém světě bývá, nic není jen tak. Předseda izraelské ultrakonzervativní strany Šás, pan Jicchak Cohen, vzápětí po vyhlášení výsledků výběru vystoupil s prohlášením, že jeho strana hodlá tyto německé vozy bojkotovat. Ohání se tím, že Škoda MB patří do skupiny Volkswagen Group, a že přijetí jejích výrobků by znamenalo projev neúcty k obětem holocaustu.
Že je Škodovka členem koncernu Volkswagen, je pravda. Že vedení tohoto nadnárodního(!) koncernu sídlí v Německu, je rovněž pravda. Ovšem Superby jsou vyráběny v České republice, v českém závodě, české režii a českými dělníky. Pokud to pan Cohen neví, je zarážející že při své funkci není schopen si podobné informace obstarat. Ale to asi nebude pro věc to nejpodstatnější. Nic si nenamlouvejme, za celou aférkou zřejmě stojí snaha strany Šás zahrát na nacionalistickou, izraelitskou strunu a nasbírat tak pár politických bodíků. A holocaust je v izraelském prostředí vděčné téma k jitření vášní. Nedávné odkrytí skupiny agresivních neonacistů přímo v Izraeli situaci jen nahrává. Další možností totiž je, že pan Cohen a jeho spolupracovníci byli "požádáni obálkovou metodou" některou jinou renomovanou automobilkou, aby se pokusili zbrzdit či zvrátit výsledek konkursu. Nebo si snad budeme nalhávat, že zahraniční politici jsou morálnější než ti naši? Vždyť dalšími automobilkami, které se přihlásily do výběru, byly mimo jiné Mercedes Benz a Bayerische Motoren Werke (BMW), obě tradiční německé značky! Proč tedy pan Cohen neprotestoval už při jejich zařazení do finále soutěže?
Pana Cohena by měl někdo upozornit rovněž na fakt, že v letech 1947-48, kdy se stát Izrael rodil z ničeho a musel bojovat o svou existenci, se nikdo z jeho politických představitelů morálně nepohoršoval nad dodávkami z tehdejšího Československa, zahrnujícími pušky Mauser 98k, samopaly MP- 40 a kulomety MG-34 - mimochodem zděděné po Wehrmacht a zčásti dodávané pod hlavičkou firmy Škoda Plzeň. V Praze montované letouny Avia S-99 (vlastně mírně upravené Messerschmitty Bf-109) se také nezdály izraelským pilotům morálně nepřijatelné. Jenže to byla jiná situace, že, pane Cohene? Tenkrát jste to všechno moc a moc potřebovali... Československá republika byla jednou z nemnoha zemí, které se odhodlaly vašemu národu pomoci. A to i za situace, kdy OSN sice odsouhlasila vznik státu Izrael, ale následně od něj dala ruce pryč! Vaše děti se o tom učí v hodinách dějepisu, pane Cohene.
Když už byla zmínka o tom holocaustu: Nikdo rozumný nebude popírat, o jak bezprecedentní a strašnou kapitolu v moderních dějinách lidstva se jednalo. Ale někdo tu zdá se pozapomněl, že stejně jako Židé, Poláci a jiné národy, i Češi byli nacisty předurčeni k vyhlazení. Tzv. "konečné řešení české otázky" formuloval Reinhard Heydrich ve Wansee již v roce 1941, tedy dávno před svým nástupem do funkce říšského protektora v Čechách a na Moravě. Být na místě Jichcaka Cohena, nemluvil bych tedy příliš o provaze v domě oběšencově.
Skoro si ani nechci představit, jaký poprask by vznikl, kdyby kupříkladu firma Kenvello zvítězila ve výběrovém řízení na oblékání českých policistů, a český ministr vnitra by si dovolil veřejně prohlásit, že jeho podřízení "...budou bojkotovat židovské ponožky a trička" - protože Kenvello je firma v izraelském vlastnictví. Vidíte to také jako živé? Slyšíte také ten mediální řev o antisemitismu, rasismu, diskriminaci a nekalé soutěži? Míhají se vám také před očima ty novinové titulky o interpelacích u OSN?
Je mi líto, pane Cohene. Přestože hluboce soucítím se všemi, jejichž rodiny, příbuzní, předkové, přátelé a souvěrci se stali obětmi nacistických zvěrstev, tady jste ošklivě přestřelil. Chcete-li příštím generacím připomínat hrůzy holocaustu, budiž. Máte na to právo a svět by neměl zapomenout. Ale laskavě se proberte, a orientujte své úsilí tam, kde je pro ně místo. Česká republika to rozhodně není - nám své schizoidní názory nepředhazujte!
SHALOM, ISRAEL...
--------------------------------------------------------------------------------------
Isidor Jaiteles spěchá po ulici, nedívá se před sebe a vrazí čelem do sloupu pouliční lampy, až to zaduní.
"Antisemita jeden!!!", uleví si nahlas.
--------------------------------------------------------------------------------------

Martin Hessler
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ji-Hei Ji-Hei | Web | 11. září 2007 v 22:05 | Reagovat

Výstižnej článek. Je to k naštvání, když si člověk uvědomí, čeho jsou lidi schopný zneužít, čím se zaštítit, na co se vymluvit...co zneuctít...když jde o peníze. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama