Důchodce...

26. září 2007 v 12:17 | Martin Hessler |  SVĚT KOLEM NÁS
"Když vidím tyhle lidský vraky,
třesu se strachem před přízraky
že jednou bude ze mě taky
- důchodce..."
(K. Kryl)
Důchodci dostanou přidáno, oznámila nám vláda. V průměru 346 Kč na osobu měsíčně. Jsme nespokojení, oznámili nám důchodci. Všechno je dražší, byly zavedeny platby u lékařů, chceme dostat přidáno víc. Necelých 350 Kč měsíčně nám nepokryje náklady a nestačí zajistit požadovanou životní úroveň, tvrdí naši senioři. Snižte platy poslancům a senátorům, a bude na důchody.
V naší zemi jsou přibližně 2 000 000 (dva miliony) důchodců. To je pětina celkové populace včetně kojenců. Pokud bychom tedy chtěli každému z nich přidat ke stávajícímu důchodu alespoň 1000 Kč měsíčně, činí to 2 000 000 000 Kč výdajů ze státního rozpočtu každý kalendářní měsíc, a tedy 24 000 000 000 Kč ročně. Pokud vás ten počet nul zaskočil, tak slovy je to dvacet čtyři miliard korun českých! A ty je nutno někde získat, respektive vybrat na daních. Pro vaši informaci, je to více, než kolik činí roční rozpočet na provoz Armády České republiky, a to je stále řeč jen o tisícikoruně měsíčně pro každého důchodce. Výdaje na poslanecké platy, jakkoli nám mohou připadat nestoudné, jsou ve srovnání s náklady na důchodové zabezpečení směšný pakatel. Kde tyto peníze vzít? Od osob výdělečně činných, pochopitelně!
Dnešní pracující jsou v nezáviděníhodné situaci. Pokud hranice pro odchod do důchodu poroste dosavadním tempem, svého vlastního důchodu se patrně nedožijí. Ve věku 86 let zemřou vstoje na pracovišti. Jsou ale nuceni odvádět ze svého výdělku stále rostoucí daně na důchody nejen současných, ale i budoucích důchodců, tedy na své vlastní. Inflace navíc způsobuje, že jejich potenciální úspory budou za nějakých 30 - 40 let totálně znehodoceny.
Důchodci jsou ke všemu ve své valné většině nespokojení vždycky. Zeptejte se kteréhokoli českého důchodce, jak se mu daří po hmotné stránce. Uslyšíte pravděpodobně dojemně stejnou písničku: "To víte, důchod malej, všechno čím dál dražší, za mejch mladejch let to bejvalo jinačí... Ta mizerná vláda nás chce nechat pochcípat..." Jenomže důchodci zdaleka nejsou jediní, kdo musí v této zemi počítat každou korunu. Stejně, ne-li hůře, jsou na tom rodiny s malými dětmi, matky samoživitelky, tělesně postižení, nevalné příjmy má mnohem více lidí než senioři. Ve skutečnosti je v ČR jen velmi málo občanů, kteří se nemusejí ohlížet na ceny zboží a služeb a na výši svých výdajů, a ještě méně je těch, které nesužuje permanentní růst životních nákladů. S tím rozdílem, že všem uvedeným lidem nikdo plošně rok od roku žádné peníze nepřidává! Pokud chtějí mít více peněz, musejí více pracovat, nebo si něco odepřít.
Abychom si ujasnili pojmy: Nemám nic proti důchodcům jako takovým a rozhodně jim nezávidím jejich důchody. Věřím, že drtivá většina z nich celý život tvrdě pracovala a klidný, důstojný odpočinek ve stáří si plně zaslouží. Jenomže - rozdávat můžeme jen z toho, co máme, a jeden pracující člověk prostě nezvládne vyživit sám sebe, v průměru jedno až jeden a půl dítěte, jednoho a půl důchodce a dva nezaměstnané tak, aby se všichni měli jako v ráji. Další zadlužování státního rozpočtu problém neřeší, ale naopak zvětšuje a odsouvá na příští generace, které se tak právem cítí být poškozovány. Financování starobních důchodů totiž bylo původně celá desetiletí postupné, nikoliv individuální. Neboli, produktivní členové populace financovali klidné stáří svým rodičům a prarodičům, a jejich budoucí důchody měly být zase starostí jejich dětí a vnuků. (Z výše uvedeného vyplývá holá nesmyslnost tvrzení, že by snad současné či minulé polistopadové vlády ukradly peníze na důchody. Žádné rezervy peněz na důchody totiž v podstatě neexistovaly od dob, kdy komunističtí soudruzi v roce 1948 zestátnili - čili ukradli - penzijní fondy z dob 1. republiky) Dnes je tomu jinak. Zvyšující se průměrný věk obyvatelstva, klesající porodnost a celosvětová inflace si stále akutněji vynucují přechod na individuální systém důchodového zabezpečení. Každý občan si tedy v průběhu svého produktivního života bude spořit na důchod, vyplácený ve stáří. Jinak za nějakých 15 - 20 let nebude v populaci dostatečně velké procento produktivních jedinců, kteří by mohli důchodce živit. Jenže to se netýká těch, kteří již v důchodu jsou nebo se do něj chystají odejít - ti si nic naspořit nemohli a tudíž ani nestačili. Jejich penzijní zabezpečení musí být nadále vypláceno z běžného státního rozpočtu. Důsledkem je, že současní pracující jsou nuceni vydělávat na důchody svých rodičů a prarodičů, a ještě odvádět značné částky na své vlastní důchodové fondy.
Takže, milí penzisté: Jakkoli si vás vážím, chovám úctu k vašim zásluhám a celoživotní práci, buďte tak laskavi a přestaňte frflat, jak se k vám společnost chová zle. Sami míváme občas vysoko do žlabu a jsme rádi za každou korunu, kterou se nám podaří vydělat. Přesto jsme k vám solidární, jak jen to jde. Nikdo nám nic zadarmo nedá, staráme se o sebe, o své děti i o vás, a že to není v dnešní době žádný med... Zkuste nám to oplatit alespoň tím, že se nebudete chovat neomaleně.
Martin Hessler
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JiHei JiHei | Web | 26. září 2007 v 19:08 | Reagovat

Souhlasím..a zároveň mám chuť koupit si devítku a poslat si z ní srdečnej pozdrav do hlavy, když si uvědomím, jakej důchod budu mít jednou já. Teda ovšem jestli se tý frašky vůbec dožiju. Dnešní důchodci frflaj, že nemaj na slušnou životní úroveň, ale my se jednou možná budem rvát o popelnice. Upozorňuju, že moje je ta první zleva. Viděla sem ji první. P.S. Díky za zajímavej článeček..:).

2 honza honza | 29. ledna 2008 v 15:15 | Reagovat

Víš proč mají krysy 4 nohy? Aby byly u popelnic dřív než důchodci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama